Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Córka pisze poruszającą wiadomość na 50-tkę swojego ojca z zespołem Downa

sindrome-de-down-960×472.jpg

Richie Anne Castillo / Facebook

Redakcja - 25.08.19

„Chcę, żeby cały świat wiedział, jak bardzo jestem dumna, że jesteś moim tatą”...

Filipińczyk Richard Castillo praktycznie zawsze się uśmiecha. Jest pełen uczuć i zadziwiającej wytrzymałości – co miało kluczowe znaczenie, gdy mierzył się z operacjami, dializami, uprzedzeniami i innymi trudnościami, których doświadczał w związku z zespołem Downa.

To genetyczne schorzenie – które dotyka 1 dziecko na 700 na całym świecie – jest spowodowane obecnością trzech kopii chromosomu 21 w większości komórek w ciele. Powoduje to m.in. większą podatność na niektóre choroby, m.in. serca czy układu oddechowego. Na dodatek większość mężczyzn z zespołem Downa jest bezpłodna. A to czyni Richarda Castillo wyjątkowym: jest ojcem.

W czerwcu 2019 r. jego córka Richie Anne Castillo podzieliła się na Facebooku słowami, które napisała z okazji 50. urodzin Richarda. Wyraża w nich, jak bardzo czuje się uprzywilejowana, mając go za ojca.

Chcę, żeby cały świat wiedział, jak bardzo jestem dumna, że jesteś moim tatą. Chcę, żeby cały świat wiedział, jak piękny jesteś w środku i na zewnątrz. 

Jej post szybko obiegł internet, przykuwając uwagę światowych mediów oraz setek tysięcy ludzi poruszonych świadectwem miłości do ojca, a także historią o trudach, z jakimi musieli się mierzyć. Richie pisze:

Gdy byłam w szkole podstawowej, czepiali się mnie i znęcali nade mną, mówiąc, że jesteś inny. Jako dziecko nie widziałam, że jesteś kimś innym, widziałam cię jako mojego tatę. Nie rozumiałam, dlaczego robią sobie ze mnie żarty i nazywają nienormalną. Zrozumiałam to później i stałam się tchórzem. Ale ty zasługujesz na więcej niż tchórzliwą córkę, którą jestem. 

Odwaga Richarda była większa niż uprzedzenia, z którymi się mierzył. Regularnie musiał poddawać się dializom i leczeniu hipoglikemii, czasem bardzo cierpi, ale rzadko narzeka i nigdy się nie boi.

Zasługujesz na miłość, zrozumienie, cierpliwość, akceptację, jak każdy z zespołem Downa… Tato, jesteś najsilniejszą i najodważniejszą istotą ludzką, jaką znam… Nie mogę czuć twojego bólu, ale tak bardzo chciałabym być na twoim miejscu, żebyś nie musiał go już więcej odczuwać…

W poście Ricie wychwala ojca za jego inteligencję, miłość do Boga, wieczny uśmiech i rozśmieszanie innych. Przeprasza też, że nie jest lepszą córką. To szczere i pokorne przesłanie dotknęło wielu ludzi. Jeden z internautów napisał: „Wow, bardzo inspirujące. Napisanie tego wymagało odważnego i wielkiego serca. Niech Bóg błogosławi tobie, twojemu tacie i całej rodzinie”.

Richie kończy post, dziękując ojcu:

Dziękuję, że zawsze nazywasz mnie swoją jedyną dziewczynką, bo zawsze będę. Jestem silna i odważna dzięki tobie. Bardzo cię kocham, tato. Myślę, że teraz jestem już wystarczająco duża, by radzić sobie ze znęcającymi się. Dużo miłości, twoja córka. 

Tags:
dobra historiarodzinazespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail