Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Hej, młody tato, niemowlęctwo twojego dziecka to twój czas, by zabłysnąć

OJCOSTWO

Kelly Sikkema/Unsplash | CC0

Anna O'Neil - 23.08.19

Kiedy ten maluch przychodzi na świat, łatwo jest poczuć się na uboczu, ale tutaj odgrywasz kluczową rolę.

Etap niemowlęcy jest szczególnie mylący dla wielu młodych ojców, szczególnie jeśli jest to twoje pierwsze dziecko. Wyobrażasz sobie, jak bawisz się z maluchem, rozśmieszając go – ale na razie twoje maleńkie dziecko nie może nawet podnieść głowy, a tym bardziej rozpoznać twarzy. Nadal musi cię poznać. Jest w mamie od dziewięciu miesięcy, a mama jest jedynym ciałem, które jest dla niego teraz znajome. Najpierw musicie utworzyć tę więź.

Dodaj do tego fakt, że twoja żona tak mocno koncentruje się na dziecku – karmiąc je piersią, radząc sobie z hormonami poporodowymi – to sprawia, że możesz czuć się na uboczu. Twoja żona jest w trybie przetrwania, a dziecko zużywa całą jej dodatkową energię. Co do dziecka, niewiele robi poza jedzeniem i snem.

Ale chociaż może się wydawać, że nie masz teraz dużej roli, to nieprawda! Musisz wiedzieć, że teraz bardziej niż kiedykolwiek jesteś najważniejszy dla swojej rodziny.

To prawda, nie można zrobić wielu rzeczy. Nie możesz sprawić, że zapalenie sutka zniknie, dziecko będzie spało dłużej, ani nie możesz oderwać żony od baby bluesa lub przyspieszyć jej procesu dochodzenia do formy. Ale twoją pracę jako ojca w tym czasie można podsumować na trzy główne sposoby.

1TEN ETAP MINIE

Przypomnij sobie, że chociaż ten etap wydaje się być wieczny, jest tymczasowy. Twoje relacje z twoim nowym dzieckiem będą bliższe każdego dnia, aż będzie się śmiać, gdy usłyszy twój głos. Dotrzesz tam, obiecuję. Oprzyj się teraz na praktyce cierpliwości i trzymaj się jej. Twoje życie nie zawsze będzie tak wyglądać.

Jeśli chodzi o poczucie, że jesteś jakby z boku, istnieje ogromna ilość dowodów naukowych, które sugerują, że twoja obecność w rodzinie jest teraz kluczowa.

2ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW... ZANIM JESZCZE SIĘ ZACZNĄ

Jedną ze znanych przyczyn depresji poporodowej jest brak silnego wsparcia emocjonalnego współmałżonka, rodziny lub przyjaciół. Jako mąż jesteś najbliżej żony – twoje wsparcie będzie miało największy wpływ na jej umysł i zdrowie.

Wspierający, zachęcający ojcowie są tak naprawdę kluczowym czynnikiem pomagającym matkom z powodzeniem karmić piersią. Wszystko to ma ogromne znaczenie. Mamy o dobrym zdrowiu psychicznym po porodzie tworzą silne więzi ze swoimi dziećmi, prowadząc do lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego dziecka – silniejszy start to wielka sprawa.

Pomyśl o tym z innej strony: noworodki, których matki cierpią na depresję poporodową, mają o wiele trudniejszy czas na stworzenie bezpiecznego przywiązania, które będzie miało wpływ na nich przez lata. Twoja obecność i wsparcie może może zmieniać trajektorię całej rodziny w kierunku bliskości i pokoju.

3UKRYTY, ALE KLUCZOWY

Twoim zadaniem w tej chwili jest dokonywanie cichych, cierpliwych poświęceń, bezproblemowa zmiana pieluch i zmywanie naczyń, wspieranie emocjonalne żony, przypominanie jej, że wykonuje świetną robotę. Nie wydaje się to zbyt wiele, ale tak naprawdę dobre rodzicielstwo też nie wydaje się czymś nadzwyczajnym przez większość czasu.

Prezenty, które dajesz swoim dzieciom, zwykle nie będą efektowne. Będą takie jak twój czas, twoja uwaga, twoje nocne bajki na dobranoc, twoje żarty. Twoja rodzina prawdopodobnie też nie będzie krzykliwa i dramatyczna. Ale twoja rodzina wciąż będzie zmienić świat, jeśli będzie to wspólnota miłości, chętna do poświęceń.

Wszystkie najpotężniejsze rzeczy w życiu dzieją się za kulisami. Kiedy Chrystus się urodził, urodził się ukryty i w dużej mierze nieznany. Kiedy Duch Święty porusza się w naszych sercach, czyni to po cichu, niewidzialnie, ale jest w tym potężny.

Twoja miłość i rola ojca są takie same – wiele najbardziej heroicznych rzeczy, które robisz, zostanie ukrytych, prawdopodobnie nawet nierozpoznanych. Ale nadal są one potężne. I nadal są potrzebne. I choć świat może nie zdawać sobie z tego sprawy, twoja praca wspierająca twoją rodzinę jest najcenniejszą rzeczą, którą możesz dać.

Niemowlę to trudna faza dla młodego taty, ale zaufaj mi – to twój czas, by zabłysnąć. Wszyscy potrzebują cię teraz o wiele bardziej, niż myślisz.
Czytaj także:
Co jest najważniejszym skarbem, jaki ojciec może dać dziecku? Twórca Tato.Net nie ma wątpliwości


FATHER

Czytaj także:
8 prezentów dla świeżo upieczonych tatusiów, które uhonorują ich ojcostwo
Czytaj także:
Mamo, tato – zaopiekuj się swoim zmęczeniem, by lepiej radzić sobie ze złością

Tags:
dzieciojciec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail