Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Siła kontaktu wzrokowego – nawet z nieznajomymi

FRIENDS

Rawpixel.com | Shutterstock

Cecilia Pigg - 14.08.19

Patrzenie ludziom w oczy może być niewygodne, ale jest to prosty sposób na zmianę świata.

Czy ktoś ci kiedyś powiedział: „Hej, spójrz na mnie, kiedy z tobą rozmawiam!”?

Choć możesz się tym zdenerwować, to osoba, która o to prosi, ma rację. Kontakt wzrokowy jest ważny. Istnieje wiele badań, które pokazują, jak możesz się zakochać lub znaleźć pracę. Ale nawiązanie kontaktu wzrokowego z inną osobą jest również początkiem relacji, szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście lub w miejscu, w którym uśmiechanie się i patrzenie na siebie nie jest normą. W rzeczywistości kontakt wzrokowy nie tylko czyni nas bardziej empatycznymi, ale dosłownie zmienia kulturę.

Spojrzenie, które leczy

Na poziomie podstawowym kontakt wzrokowy jest sposobem na wzmocnienie pozycji innych. Łatwo to zrozumieć, jeśli doświadczyłeś tego wcześniej. Kiedy ktoś na ciebie patrzy, a ty patrzysz na niego, czujesz się potwierdzony. Czujesz się widziany. I masz moc, aby dać to innym ludziom. Jeśli nie kontaktujesz się z ludźmi zbyt często, pierwszym krokiem jest zacząć od ludzi, z którymi codziennie wchodzisz w interakcję: kasjer na przekąskach, współpracownicy, kelner podający ci kolację.

Następnie zrób krok dalej, gdy nawiążesz kontakt wzrokowy. Spójrz na ludzi, z którymi normalnie nie wchodzisz w interakcje. Na przykład są ludzie, na których nikt nigdy nie patrzy, jak bezdomni. Jak wskazuje ten artykuł, wyobraź sobie, że prawie wszyscy, którzy cię spotkali w ciągu dnia, nie chcieli na ciebie patrzeć. Zaczniesz czuć się mniej ludzki. Proste poznanie poprzez kontakt wzrokowy może to zmienić.

Niezależnie od tego, czy poznajesz współpracownika, przyjaciela czy nieznajomego, patrzenie im w oczy znacznie poprawia ich akceptację i pozycję w świecie. W czasach, gdy ludzie ledwo podnoszą wzrok znad swoich telefonów, kontakt wzrokowy ma duży, pozytywny wpływ na ludzi.

Jedynym zastrzeżeniem dla tego kontaktu wzrokowego jest twoja intencja. Jeśli patrzysz na ludzi tylko po to, aby na nich spojrzeć, to dobry początek. Ale sposobem na pogłębienie tego doświadczenia i uczynienie go naprawdę pomocnym zarówno dla ciebie, jak i drugiej osoby, jest spojrzenie na drugą osobę z afirmacją.

Niezręcznie?

Jeśli nawiążesz z kimś kontakt wzrokowy i będziesz z tego powodu oburzony i szybko odwrócisz wzrok, emocje będą wyraźne na twojej twarzy. Kiedy patrzysz na ludzi z zamiarem pokazania im, że jesteś szczęśliwy, że istnieją, to widać to również na twojej twarzy. Praktycznie rzecz biorąc, oprócz kontaktu wzrokowego może to wyrażać np. uśmiech, kiwanie głową lub machanie ręką. Jeśli na początku wydaje ci się to niezręczne, to wiedz, że jest to całkowicie normalne.

Kontakt wzrokowy poprawi twoje życie na wiele sposobów. Im bardziej zmuszasz się do patrzenia na ludzi, tym bardziej możesz zobaczyć ich ludzkość. Im bardziej zauważasz i obserwujesz ludzi, tym bardziej będziesz empatyczny. Z kolei im więcej ludzi czuje się uznanych i widzianych, tym większa jest ich pewność siebie. Łańcuch może być kontynuowany, jeśli spłacą go, patrząc na innych. Kiedy ktoś czuje się trochę bardziej doceniony w tym naszym wypełnionym ekranem i samotnym świecie, nie wiadomo, co może się przed nim otworzyć. Czasami najmniejsze rzeczy robią największą różnicę.
Czytaj także:
Spojrzenie, które nigdy nie potępia


DOTYK

Czytaj także:
Dotyk dobry i potrzebny – bez niego nie będziemy w pełni szczęśliwi!


POPE AUDIENCE

Czytaj także:
„Dialog miłości”: papież tłumaczy tajemnicę modlitwy chrześcijańskiej

Tags:
bliskośćrelacje
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail