Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

5 wskazówek, jak zmniejszyć stres związany z przeprowadzką

MOVING

Monkey business images - Shutterstock

Cecilia Pigg - 08.07.19

Przeprowadzanie się nie bywa zabawne, ale możesz dotrzeć do celu z uśmiechem na twarzy!

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Widzę cię tam, siedzącego pośród świeżo nabytych pudełek, z nową rolką taśmy do pakowania i bardzo szczegółową lista rzeczy do zrobienia… Ze spanikowanym wyrazem twarzy. Nie chcesz wykonywać pracy polegającej na przeprowadzce (dlatego spędziłeś tyle czasu nad tą listą rzeczy, które musisz zrobić), ale robi się realnie. Musisz opuścić to miejsce i zacząć od nowa, a jest mnóstwo stresu i pracy, aby przejść z jednej strony na drugą. Dodaj do tego letnie upały, wraz z małym głosem z tyłu głowy, który krzyczy „Lato jest na wakacje i relaks, a nie na stresujące wysiłki, takie jak pakowanie wszystkich rzeczy i całkowite zmienienie życia!”.

Bez względu na to, jak zorganizujesz przeprowadzkę, wiem, że nie jest to zabawne. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby przetrwać tę zmianę!

1Załóż przeprowadzkowy budżet

Przeprowadzka jest kosztowna i bez planowania może być jeszcze droższa. Rzeczy, o których ostatnio zapomniałam w moim ruchomym budżecie: żywność. Pod koniec sesji pakowania zrobienie posiłku było ostatnią rzeczą, na jaką miałam ochotę. I chociaż musiałam priorytetowo traktować moją energię i zdrowie psychiczne, jedząc zdrowo, wygodne posiłki (na wynos, paczkowane, mrożone itp.) wywarły negatywny wpływ na mój portfel.

Dlatego spróbuj przygotować posiłki wcześniej, i np. zamroź je przed przeprowadzką. Możesz też zaplanować dodatkowe wydatki na jedzenie tak, aby nie zaskoczyło cię to później.

2Wykreśl łatwe rzeczy z listy spraw do zrobienia

Na przykład zmiana adresu pocztowego nie jest trudna, można to zrobić online i zajmuje to kilka minut. Gdy pęd pakowania się skończy, możesz skupić się na mniejszych rzeczach, które są potrzebne. Pamiętaj, że zapewne otrzymasz dar przypływu adrenaliny, gdy termin przeprowadzki będzie się zbliżał, więc nie rozpaczaj, jeśli poruszasz się powoli na liście rzeczy do zrobienia – o ile się poruszasz.

3Bądź kreatywny dzięki materiałom do pakowania

Pudełka i torby na zakupy, folia bąbelkowa – nie trzeba tego kupować, jeśli wcześniej, robiąc zakupu, nie wyrzucisz ich. Za każdym razem, gdy jesteś na zakupach, zapytaj w sklepie, czy mają pudełka, których możesz użyć. Następnie używaj ręczników i prześcieradeł do „poduszkowania” delikatnych przedmiotów – w ten sposób bezpiecznie przyniesiesz wazony czy talerze.

Miej ważne rzeczy blisko siebie. Mogą to być dokumenty, ubrania, przybory toaletowe, poduszka, koc czy jedzenie. Niezależnie od tego, jakie są twoje podstawowe rzeczy, trzymaj je w dostępnym miejscu!

4Znajdź pomoc

Przeprowadzka jest stresująca. Nie próbuj robić wszystkiego sam. Zaangażuj przyjaciół, rodzinę czy sąsiadów. Poproś, aby zaopiekowali się dziećmi lub zapewnili ci po prostu wsparcie podczas pakowania. Pamiętaj, że ty też możesz pomagać ludziom w pobliżu!

5Wskazówka bonusowa: poproś o wstawiennictwo świętego

Dzięki wyszukiwarce Google odkryłam, że nie ma „oficjalnego” patrona przeprowadzek. Ale jest kilka sugestii, które zwróciły moją uwagę. Jednym jest św. Józef. Pomaga ludziom sprzedawać swoje domy, więc prawdopodobnie nie miałby nic przeciwko wstawianiu się za tobą.

Inną patronką przeprowadzania się jest św. Franciszka Ksawera Cabrini. Założyła wiele szpitali i sierocińców w Stanach Zjednoczonych i sama często się przeprowadzała, aby pomagać biednym i niedożywionym.

A na koniec pamiętaj: przeprowadzka minie! A potem pozostaje tylko zorganizowanie sobie życia w nowym miejscu!


MAŁŻEŃSTWO W GÓRACH

Czytaj także:
Co ma wspólnego małżeństwo ze wspinaczką? Bóg chce nas przez nie przeprowadzić
Czytaj także:
7 najlepszych polskich książek o podróżach. Do przeczytania w wakacje!


BIBLIA

Czytaj także:
Czy warto tracić urlop na rekolekcje?

Tags:
streszmiana
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!