Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 10/08/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

ONZ: 35 milionów uzależnionych czeka na terapię. Największym problemem konkretna substancja

NARKOTYKI

Jessica Christian/Polaris Images/East News

Redakcja - 01.07.19

Na świecie żyje 35 milionów osób uzależnionych od narkotyków, które wymagają leczenia. Poinformował o tym ONZ-owski raport dotyczący narkotyków. To znaczny wzrost w porównaniu z latami poprzednimi.

Jak wynika z raportu, w 2017 roku z powodu zażywania narkotyków zmarło 585 tys. osób. Powodem około 2/3 przypadków śmiertelnych było uzależnienie opioidowe (zawarte w niektórych lekach przeciwbólowych opioidy należą do substancji o stosunkowo dużym potencjale uzależniającym).

Wyniki tegorocznego World Drug Report uzupełniają i dodatkowo komplikują globalny obraz wyzwań związanych z narkotykami, podkreślając potrzebę szerszej współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia zrównoważonych i zintegrowanych działań w zakresie zdrowia i wymiaru sprawiedliwości w odpowiedzi przy sprawach karnych dotyczących podaży i popytu – przekazał w oświadczeniu Yury Fedotov, dyrektor wykonawczy UNODC.

Liczbę osób przyjmujących narkotyki oblicza się na 271 milionów. W porównaniu z 2009 rokiem oznacza to wzrost o 30 procent. Najczęściej używanym narkotykiem jest haszysz.

Według ekspertów taki wzrost jest spowodowany częściowo 10-procentowym wzrostem populacji globalnej w wieku 15-64 lata, zwiększonym zażywaniem opioidów w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Północnej, a także wyższym spożyciem konopi indyjskich w Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Opioidy należą do grupy nielegalnych narkotyków pozyskiwanych z heroiny – maku opium. Zaliczyć do nich należy także wersje syntetyczne, takie jak fentanyl oraz inne leki na receptę.


SMARTPHONES

Czytaj także:
Jak uchronić dzieci przed uzależnieniem od komputera i telefonu?


KSIĄDZ PIOTR BRZĄKALIK

Czytaj także:
Jedni są uczuleni na cukier, ja na alkohol. Rozmowa z księdzem alkoholikiem


CZY WARTO PRÓBOWAĆ WSZYSTKIEGO

Czytaj także:
Wszystkiego warto w życiu spróbować – czy aby na pewno?

Tags:
narkotykiONZuzależnienie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail