Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Jak „Ostatnia Wieczerza” cudem przetrwała bombardowania podczas II wojny światowej

THE LAST SUPPER

Polo Museale della Lombardia

Vittoria Traverso - 08.06.19

Kiedy w 1943 roku na Mediolan spadły bomby, większość dzieł Leonarda da Vinci uległo zniszczeniu. Ale nie „Ostatnia wieczerza”. Znasz tą niesamowitą historię?

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

„Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci to prawdopodobnie jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie. Niewiele brakowało, by podczas II wojny światowej to arcydzieło sztuki chrześcijańskiej uległo zniszczeniu w trakcie bombardowania Mediolanu.

LEONARDO DA VINCI
Leonardo Da Vinci (1452–1519) Via Wikimedia Commons

Leonardo da Vinci skończył malować „Ostatnią Wieczerzę” w 1495 roku. Niewiele brakowało, by fresk uległ zniszczeniu podczas bombardowań w czasie II wojny światowej.

„Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci

Ukończone w 1495 roku malowidło ścienne przedstawiające Jezusa, kiedy mówi 12 apostołom, że jeden z nich go zdradzi (J 13,21), przetrwał blisko pięć stuleci w kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. W 1943 roku alianci rozpoczęli bombardowanie Mediolanu, w wyniku którego zniszczeniu uległo wiele katolickich zabytków miasta, jak Duomo (katedra), zabytkowy kościół Santa Maria del Carmine czy Santa Maria delle Grazie. Ta druga świątynia została prawie całkowicie zniszczona – krużganek runął, zmiażdżona została większość ścian i duża część dachu.

Sytuacja była tak zła, jak wynika z raportu Mental Floss, że ​​Deane Keller, profesor z Yale, kierujący „Monuments Men” (zespół amerykańskich żołnierzy, którego misją była ochrona dzieł sztuki przed działaniami nazistów), napisał kilka listów wyrażających zaniepokojenie obrazem, który – jak zakładał – „jest w ruinie”.

LAST SUPPER; WWII
Credit: Polo Museale della Lombardia.
Szczegóły cudownego ocalenia „Ostatniej Wieczerzy” podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, nadal pozostają tajemnicą.

Cudowna historia „Ostatniej Wieczerzy” podczas II wojny światowej

Kiedy jednak robotnicy usunęli gruz z malunku da Vinci kilka miesięcy po bombardowaniu, okazało się, że malunek jest prawie nienaruszony. Jak wskazują publikacje z tamtego czasu, wystarczyłoby, aby dach zawalił się nieco bliżej ściany, a „Ostatnia Wieczerza” zniknęłaby na zawsze. O. Acerbi, który pełnił posługę w Santa Maria delle Grazie, na początku myślał, że obraz ocalał dzięki cudowi. Oczywiście, dzieło da Vinci chroniły rusztowania i worki z piaskiem umieszczone przez grupę architektów i radnych miejskich w ramach planu ochrony dzieł sztuki w Mediolanie, kiedy zaczęły się bombardowania w 1940 roku. Jednak szczegóły, jak „Ostatnia Wieczerza” przetrwała tak ciężkie bombardowania, pozostają nadal nierozwiązaną tajemnicą, co dla niektórych stanowi dowód boskiej interwencji.

„Ostatnia Wieczerza” mogła ulec zniszczeniu znacznie wcześniej. Jak wynika z raportu Mental Floss, podczas wojen Napoleona francuscy żołnierze używali fresku da Vinci do… ćwiczenia strzelania (mieli nawet celować do twarzy Jezusa jak do tarczy).

Szczęśliwie malunek został odtworzony. Przyczyniły się do tego prace konserwatorskie rozpoczęte w latach ’70, a zakończone w 1999 roku. Dzięki żmudnej pracy zespołu konserwatorów, naukowców i historyków sztuki, którzy wykorzystali specjalne substancje chemiczne do odtworzenia oryginalnej palety barw, jakich używał Leonardo da Vinci, „Ostatnia Wieczerza” powróciła w pełnej krasie.

LAST SUPPER
Credit: Polo Museale della Lombardia.
Wystawa prezentuje epicką historię „Ostatniej Wieczerzy”, w jej skład wchodzą oryginalne fotografie i historyczne dokumenty.Czytaj także:
Pięć najpiękniejszych katolickich rzeźb wszech czasów [zdjęcia]


MADONNY KORY

Czytaj także:
Malowanie było dla niej odskocznią od choroby. Bajeczne Madonny Kory
Czytaj także:
Współczesne kościoły w Polsce? Zobacz 7, naszym zdaniem, najciekawszych!

*Historię fresku da Vinci, łącznie z niechlubnymi poczynaniami francuskich żołnierzy czy bombardowaniami podczas II wojny światowej, prezentuje otwarta właśnie wystawa „Obrazy Ostatniej Wieczerzy”. Znajduje się na niej wiele fotografii i dokumentów historycznych. Została zorganizowana przez Muzeum Narodowe Cenacolo, Stowarzyszenie Muzeów Lombardii i Fundację Cineteca. Będzie dostępna do 8 grudnia. Bilety można kupić tutaj.

Tags:
historiasztuka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!