Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

To nie była eutanazja. Prawda o śmierci 17-letniej Holenderki molestowanej seksualnie

NOA POTHOVEN

Noa Pothoven | Facebook | Fair Use

Inma Alvarez - 05.06.19

Informacje rozpowszechniane przez międzynarodowe tytuły mijają się z faktami. Wskazują na to niezależni dziennikarze.

Noa Pothoven faktycznie nie chciała już żyć. Cierpiała psychicznie, gdy od 11 roku życia wielokrotnie była ofiarą molestowania seksualnego.

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o tym, że z uwagi na jej psychiczne problemy, jako nieletnia jeszcze dziewczyna, została poddana eutanazji w prywatnej klinice, specjalnie akredytowanej do tego celu.

Kiedy ta smutna historia przedostała się do międzynarodowych mediów, została „sprzedana” światu jako przypadek eutanazji dokonanej wskutek schorzenia psychicznego – najbardziej „śliskiego” z założeń podejmowanych podczas etycznych dyskusji nad przerywaniem życia. Kazus 17-letniej Holenderki wzbudził oczywiście wiele kontrowersji, wzniecił dyskusję nad tym, czy problemy psychiczne mogą być przesłanką do wykonania eutanazji, czy jest to moralnie dopuszczalne, zwłaszcza, że Noa Pothoven była nieletnia?

Jednak informacje rozpowszechniane na całym świecie wydają się być manipulacją. Wskazuje na to niezależna dziennikarka z Dublina – Naomi O’Leary, która skontaktowała się z holenderskim dziennikarzem Paulem Bolwerkiem, autorem oryginalnej historii opublikowanej na łamach „Der Gelderlander” .

Według informacji O’Leary, pewnym jest, że dziewczyna wniosła prośbę o eutanazję, jednak ta została odrzucona. Po prostu Noa – z tego, co czytamy w oryginalnym artykule – odmówiła jedzenia i picia aż do śmierci. Rodzina oraz lekarze po wypróbowaniu wszelkiego rodzaju terapii (włączając w to elektrowstrząsy) przekonani o daremności swoich wysiłków postanowili nie wymuszać na niej decyzji, wprowadzając równocześnie leczenie paliatywne. Jak przekazał Bolwerk, dziewczyna przez wiele lat chorowała także na anoreksję.

Naomi O’Leary, dziennikarka pracująca m.in. dla POLITICO na swoim koncie na Twitterze napisała:

17-letnia ofiara gwałtu NIE została uśmiercona w Holandii. @euronews @Independent @DailyMailUK @dailybeast są w błędzie. Około 10 minut zajęło mi, aby skonsultować się z dziennikarzem, który napisał oryginalną historię w języku niderlandzkim. Noa Pothoven poprosiła o eutanazję, ale ta prośba została odrzucona (cd.)

captura-de-pantalla-2019-06-05-a-las-12.31.13.png
captura-de-pantalla-2019-06-05-a-las-12.33.19.png

Pytanie, które wisi w powietrzu, poza kwestią elementarnej deontologii zawodowej (która powinna zmusić tych, którzy rozpowszechniają fałszywe informacje, do tego, by jeszcze raz zweryfikować źródła oraz naprawić swoje błędy), dotyczy także kierunku debaty na temat eutanazji, jaka toczy się na całym świecie. Przedstawiane są przypadki graniczne, takie jak tej biednej młodej kobiety, które normalizują tego typu założenia.


OPERATION

Czytaj także:
Zmęczeni życiem chcą umrzeć, oddając innym organy. Transplantacja a eutanazja


EUTANAZJA

Czytaj także:
Eutanazja. Kilka mocnych argumentów na „nie”
Czytaj także:
Uporczywa terapia, eutanazja, godna śmierć. Co trzeba wiedzieć w sprawie Charliego Garda?

Tags:
eutanazjamedia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail