Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Rowerzysto, wiedziałeś, że masz patronkę?

web-madonna-ghisallo-italy-ciclism-umberto-cc.jpg

Umberto-CC

Daniel Esparza - 01.06.19

Niewielki kościółek w Magreglio, nieopodal jeziora Como (północne Włochy) to ważne miejsce dla wszystkich rowerzystów. Madonna del Ghisallo jest uznawana za patronkę cyklistów!

Zgodnie z przekazywanymi jeszcze od czasów średniowiecza legendami, ​​kiedy hrabia Ghisallo był ścigany przez bandytów, w pobliskiej kaplicy ujrzał Dziewicę Maryję, która zaoferowała mu schronienie. Gdy pobiegł do tego miejsca, cudem uniknął napaści. Od tego czasu Madonna del Ghisallo stała się patronką zarówno miasteczka, jak i podróżujących po północnych włoskich Alpach turystów.

Madonna del Ghisallo. Patronka rowerzystów

Lata później wzgórze, na którym znajdowała się kaplica Madonny del Ghisallo, znalazło się na trasie Giro di Lombardia (jeden z najsłynniejszych wyścigów kolarskich w regionie – przyp. red.).

Sprawujący tu posługę duszpasterską ksiądz Ermelindo Vigano (prywatnie wielki fan sportów rowerowych) wpadł więc na pomysł, by Madonna del Ghisallo została oficjalnie patronką rowerzystów. W tej sprawie zwrócił się do samego papieża Piusa XII, a ten udzielił swego błogosławieństwa.

Dzisiaj w niewielkim sanktuarium Madonny del Ghisallo znajduje się także muzeum, a w nim fotografie i pamiątki po najbardziej niezwykłych rowerzystach wszech czasów, a także wiecznie płonąca pochodnia – na pamiątkę zmarłych sportowców.


RÓŻANIEC ROWEROWY

Czytaj także:
Przez odmawianie różańca na rowerze prawie spowodował wypadek. Tak wpadł na pomysł


SPOWIEDŹ POLITYKÓW AMERYKAŃSKICH

Czytaj także:
Ksiądz i konfesjonał na rowerze. Pojechał spowiadać na partyjną konwencję
Czytaj także:


Tags:
MaryjaWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail