Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Dziecko po 35. roku życia? Wady i zalety „późnego” macierzyństwa

PREGNANCY

By Natalia Deriabina | Shutterstock

Anna O'Neil - 29.05.19

Meghan, 37-letnia księżna Sussex, niedawno urodziła dziecko. Jakie jest ryzyko i korzyści związane z porodem, kiedy jesteś starsza?

Meghan, księżna Sussex, ma 37 lat. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że ciąża była uważana za „geriatryczną” – tak nazywa się każdą ciążę matki w wieku 35 lat lub starszej. „Ciąża geriatryczna” nie jest najbardziej pochlebną frazą – lekarze zaczynają zamiast tego używać sformułowania „zaawansowany wiek matki”. Jakkolwiek to nazywamy, nie jest to tak alarmujące, jak się wydaje.

Książę Harry powiedział prasie, że dziecko jest „trochę spóźnione”, ale i ono i jego matka czują się „niewiarygodnie dobrze”. Para jest zachwycona swoim synem.

Dziecko w późniejszym wieku

Ale czy „późne” ciąże są faktycznie ryzykowne? Chociaż „późniejsze” dziecko rodzi się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem, w porównaniu z ciążami młodszych kobiet, należy pamiętać, że „podwyższone”, nie oznacza powszechne. Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć dzieci w późniejszym życiu.

Po pierwsze, wady: kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, mają nieznacznie podwyższone ryzyko cukrzycy ciążowej i nadciśnienia tętniczego i mogą być bardziej narażone na cesarskie cięcie. Dziecko jest bardziej narażone na niską masę urodzeniową, urodzenie się przedwcześnie i na nieprawidłowości chromosomalne. Istnieje również zwiększone ryzyko poronienia.

Większość z nich to powszechna wiedza, a badanie, które objęło ponad 180 000 kanadyjskich kobiet, wykazało, że dopóki kobiety były zdrowe, otrzymywały regularną opiekę prenatalną, wynik ich ciąż „nie różnił się znacząco od tych młodszych kobiet”.

Chociaż niektórzy mogą uznać to za absurd, istnieje także zwiększona szansa posiadania bliźniąt dzięki zmianom hormonalnym u matki.

Rozwinięta emocjonalność

Co ciekawe, starsze matki wydają się mieć dzieci lepiej rozwijające się emocjonalnie. Jedno z badań wykazało, że „starszy wiek matki był związany z rzadszym stosowaniem werbalnych i fizycznych kar” wobec dzieci w wieku 7 – 11 lat. Dzieci starszych mam miały mniej „behawioralnych, społecznych i emocjonalnych trudności” niż ich rówieśnicy, których mamy były młodsze.

Dr Tea Trillingsgaard, główna autorka tego badania, mówi: „Emocjonalna dojrzałość ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem. Starsze matki wydają się lepiej funkcjonować, mają większą elastyczność psychologiczną, większą elastyczność poznawczą, większą zdolność tolerowania złożonych bodźców emocjonalnych dzieci”. Wyniki nadal utrzymywały się po uwzględnieniu czynników takich jak dochód matki i wykształcenie.

W innych badaniach wykazano, że starsze matki wydają się szczęśliwsze, a udokumentowany spadek szczęścia, którego doświadcza większość matek w pierwszych latach życia ich dzieci, jest znacznie mniej wyraźny u kobiet po 35. roku życia. Jeśli ojciec dziecka jest również starszy, dziecko ma duże szanse na dłuższe życie i wyższe IQ.

Przy średnim wieku urodzenia, stale rosnącym na całym świecie z powodu wielu czynników, miło jest wiedzieć, że twoje szanse na zdrową ciążę i dziecko mogą nie być tak ponure, jak myślałaś. W końcu, niezależnie od ryzyka i korzyści wynikających z posiadania dziecka w „późnym” wieku, dziecko jest zawsze wspaniałym darem od Boga, bez względu na to, kiedy się urodzi.


BABY

Czytaj także:
Dziecko wycięte z łona matki. Drastyczna zbrodnia z iskierką nadziei


PROBLEMY Z POCZĘCIEM DZIECKA

Czytaj także:
Długie czekanie na dziecko nie musi być puste i bezowocne! To może być piękny czas
Czytaj także:
Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Tags:
dziecikobietymacierzyństwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail