Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Jak sprawić, by twój dzień był bardziej święty

YOUNG,MAN,PRAYING,CHURCH

CC0 | Karl Fredrickson

Carissa Pluta - 07.05.19

Wiele osób nadal nie zna tajemnicy pomagającej doceniać każdą chwilę.

Chociaż możemy chcieć rozwijać naszą wiarę i wnieść ją w codzienność, często nie wiemy, jak to zrobić. W tym miejscu z pomocą przychodzi kalendarz liturgiczny.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do świeckiego kalendarza. Ale Kościół zapewnia nam także kalendarz – liturgiczny, który ma pomóc nam uświęcić czas. On także składa się z 365 dni i ma cztery różne pory roku. Rok liturgiczny pomaga nam pełniej wejść w życie Jezusa, poczynając od Jego wcielenia i narodzin, a kończąc na Wniebowstąpieniu, obchodząc wspomnienia świętych i inne dni święte między nimi.

Istnieje wiele sposobów, by żyć liturgicznie w naszych własnych domach. Oto pięć wskazówek, które warto wykorzystać na co dzień.

Stwórz świętą przestrzeń 

Stworzenie świętej przestrzeni w domu to idealny sposób na rozpoczęcie życia liturgicznego! Stwórz przestrzeń w swoim domu, która sprzyja modlitwie i kontemplacji. To nie musi być skomplikowane; najprostsze rzeczy mogą dodać piękna i spokoju.

Kiedy mój mąż i ja pobraliśmy się, naszym kącikiem modlitewnym był mały stół ołtarzowy ze świecami i dużą ozdobną Biblią. Teraz, gdy mamy mobilne 8-miesięczne maleństwo, potrzebowaliśmy czegoś bardziej odpornego na dziecko, więc zawiesiliśmy nasz małżeński krucyfiks i kupiliśmy dwie małe półki na ścianach, na których umieściliśmy figurki Matki Bożej i św. Józefa oraz kilka świec. To proste, ale naprawdę pomaga skupić nasz umysł i uwagę na Bogu, kiedy się modlimy.

Módlcie się Liturgią Godzin

Czy jest lepszy sposób na wprowadzenie liturgii do twojego domu niż modlitwy, które zostały stworzone, aby rozszerzyć liturgię na swój dzień?

Najstarsza forma modlitwy w Kościele jest nazywana Liturgią Godzin i jest odmawiana pobożnie przez kapłanów i zakonników – i przez wielu świeckich. Liturgia Godzin doskonale podąża za rokiem liturgicznym i zapewnia znaczącą refleksję nawet w dni wolne od święta. Jest to sposób na spotkanie Chrystusa przez cały dzień i ma na celu uświęcenie wszelkiej ludzkiej działalności.

Możesz spróbować odmawiać przynajmniej jedną z godzin (ja zazwyczaj modlę się rano), ponieważ jest to świetny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia i unikalny sposób na wspólną modlitwę jako rodzina.

Świętujcie niedzielę

Dzień poświęcony Panu jest ideą, która sięga samego początku, ponieważ szabat jest znakiem Bożego przymierza z Adamem w Księdze Rodzaju. Jest to dzień każdego tygodnia, który przypomina nam, że jesteśmy córkami i synami stworzonymi na obraz i podobieństwo Boga.

Aby uczynić niedzielę dniem odpoczynku i modlitwy, pomaga w tym trochę przygotowania i planowania. Mam tendencję do patrzenia na mój tydzień jako mający tylko sześć dni. To sześć dni na realizację większych projektów w domu lub załatwianie spraw. Czyniąc to, czuję się bardziej produktywny na początku tygodnia, a zatem jestem w stanie naprawdę rozkoszować się moimi niedzielami.

Zrób listę rzeczy, które wydają się umniejszać twój dzień odpoczynku. Czy są to rzeczy, które możesz zrobić wcześniej w tygodniu? Jeśli tak, przełóż je. Na przykład, jeśli jesteś studentem, zaplanuj zadanie domowe w ciągu tygodnia, aby niedziela była dniem wolnym od pracy. Niektórzy wybierają szabat od zachodu słońca w sobotę do zachodu słońca w niedzielę, aby dać sobie czas na przygotowanie się na tydzień w niedzielę wieczorem.

Priorytet piękna

Żyjemy w kulturze, która uważa piękno za niepraktyczne, a nie za konieczność, coś bardziej zbędnego niż życiodajnego. Pisarze i Ojcowie Kościoła pisali na temat piękna i wszyscy zgadzają się, że wskazuje ona nam Boskość. Z tego powodu nasze miejsca kultu, w tym nasze domy i codzienne życie, powinny być piękne .

Ale to nie znaczy, że musisz wybiec do sklepu i odebrać mnóstwo nowych artykułów gospodarstwa domowego. Możesz nadać priorytet piękności poprzez odtajnienie, umieszczenie wazonu ze świeżymi kwiatami na stole kuchennym lub spersonalizowanie przestrzeni za pomocą bardziej znaczących przedmiotów. Możesz to również zrobić, wypełniając swój dom dobrą sztuką i dobrymi książkami oraz ucząc się doceniać piękno w zwykłych częściach dnia.

„Liturgia” waszych dni

Życie liturgiczne to także porządek. Ustalenie harmonogramu jest czymś wyjątkowo ludzkim, a zatem i wyjątkowo boskim. Tworząc uporządkowany harmonogram, w pewien sposób naśladujemy Boga, który jest ordynariuszem całego czasu i przestrzeni.

Niektórzy święci, jak Josemaría Escriva, mówili o znaczeniu rutynowego spania. Pójście do łóżka w rozsądnym czasie umożliwia nam wstanie i modlitwę, zanim zanurzymy się w szaleństwo pracy, szkoły i spraw. Spróbuj ustawić porę snu i czas wschodu i zamów swój dzień. Przynajmniej odłóż trochę czasu na modlitwę, jak Anioł Pański w południe, modlitwa przed posiłkami lub wieczorny rachunek sumienia.

Istnieje wiele sposobów, aby zbliżyć się do Boga, żyjąc bardziej liturgicznie. To nie tyle dodawanie pracy do dnia, ale znalezienie sposobów na uświęcenie zwykłych momentów.


ROZPLANOWANIE CZASU

Czytaj także:
3 proste czynności, które pomogły mi rozplanować czas w 2019 roku
Czytaj także:
O. Szustak wyruszył pieszo do Jerozolimy. „Adaś, potrzebujesz pokuty!”


YOUNG WOMAN PRAYING

Czytaj także:
Niezwykła modlitwa, która ogarnia wszystkie aspekty życia

Tags:
modlitwarodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail