Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Przeżyłam Triduum Paschalne w Ziemi Świętej. „To naprawdę wielka łaska” [ZDJĘCIA]

triduum-i-holy-land2.jpg

Fot. Iwona Flisikowska

Iwona Flisikowska - 24.04.19

Po uroczystości można było usłyszeć radosne okrzyki tutejszych rdzennych palestyńskich katolików: AL MASSIH KAM - HAKAN KAM, Jezus Zmartwychwstał – jak i w wielu innych językach świata.

„Cieszę się, że dotarliście: być tutaj na święta Zmartwychwstania Pana Jezusa w Jerozolimie, śladami Jego czuwania w Ogrodzie Oliwnym, potem krwawymi śladami na Via Dolorosa i śmiercią na krzyżu – aby radować się porankiem Zmartwychwstania, to naprawdę wielka łaska. Zostaliście tutaj zaproszeni” – mówił ojciec Franciszek Wiater, który od wielu lat jest misjonarzem w Ziemi Świętej.

Przez 6 lat był przełożonym franciszkanów w Bazylice Bożego Grobu, a także przełożonym w franciszkańskim Emaus Qubeibe, blisko Ramallah. Od kilku lat ojciec Franciszek opiekuje się miejscem zwanym Pustynią Św. Jana, znajdującą się w pobliżu Ein Karem, czyli domu Elżbiety i Zachariasza.

Zobaczcie zdjęcia z Triduum Paschalnego w Ziemi Świętej:

W czasie Triduum Paschalnego do Jerozolimy przybywali pielgrzymi z całego świata, również sporo osób z Polski: „Mam szczęście być tutaj po raz drugi, właśnie na Święta Wielkanocne – mówi Karolina Włoch, która przyjechała do Jerozolimy z synem Dominikiem i przyjaciółmi. – To niezwykły czas, kiedy naprawdę odczuwa się szczególną bliskość i wciąż na nowo żywą historię naszego Zbawienia. Zawsze tęsknię za tym miejscem i wciąż pragnę powracać do Ziemi Świętej” – mówi pani Karolina.

W Czwartek Wielkanocny najbardziej wymownym i symbolicznym było czuwanie modlitewne w Gaju Oliwnym i w Bazylice Getsemani, nazywaną tez Bazylika Wszystkich Narodów, na Górze Oliwnej. Mieszkańcy tego miejsca „z dziada pradziada” często podkreślają, że kilkusetletnie drzewa oliwne wyrosły z pnia tych drzew, które „pamiętają” czasy Jezusa, a może nawet i ślady Jego stóp przechodzących obok nich.

Od wczesnego poranka Wielkiego Piątku, bo już o 6 rano, ruszyła tłumnie „polska droga krzyżowa”, zorganizowana przez siostry elżbietanki, przemierzając modlitewnie każdą ze stacji na Via Dolorosa.

Może to dla niektórych być dużym zaskoczeniem, ale msza święta rezurekcyjna sprawowana jest w Bazylice Bożego Grobu już o 8 rano w Wielka Sobotę i w tym roku trwała ponad 3 godziny, skupiając setki wiernych z całego świata. Uroczystości tej przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. Po uroczystości można było usłyszeć radosne okrzyki tutejszych rdzennyc palestyńskich katolików: AL MASSIH KAM – HAKAN KAM, Jezus Zmartwychwstał – jak i w wielu innych językach świata.
Czytaj także:
Dotknąłem „miejsca” obecności Boga. Świadectwo franciszkanina, badacza autentyczności Grobu Pańskiego


ŚLADY ZMARTWYCHWSTANIA

Czytaj także:
Przenieść się do Jerozolimy czasów Jezusa? Dzięki tej wystawie to możliwe!


JAK POLACY PRZEŻYWAJĄ ŚWIĘTA W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Czytaj także:
Betlejem, czyli Dom Chleba. Boże Narodzenie w Ziemi Świętej z polskimi akcentami

Tags:
Jerozolimatriduum paschalneWielkanocZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail