Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Spędziłem noc w Bazylice Grobu Bożego. Te zdjęcia pokazują jej inne życie

p6161809.jpg

fot. Dawid Gospodarek

Dawid Gospodarek - 20.04.19

W ciągu dnia ciężko w Bazylice Grobu Bożego o ciszę i chwilę spokoju. Nocą można się bardziej skupić na modlitwie, ale i zajrzeć w różne zakamarki.

Zdjęcia Bazyliki Grobu Bożego

Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie to jedno z ważniejszych miejsc chrześcijańskiego świata. W niej można dotknąć skały Golgoty, na której stał krzyż Chrystusa. Tu jest też oczywiście pusty grób, świadek męki i Zmartwychwstania. Nie dziwi, że przyciąga codziennie rzesze pielgrzymów i turystów z całego świata.

W ciągu dnia ciężko w tym świętym miejscu o ciszę i chwilę spokoju. A kolejki do najważniejszych punktów takich jak kapliczka Grobu Pańskiego bywają bardzo długie. Co jakiś czas mają miejsce piękne nabożeństwa w przeróżnych rytach, słychać śpiewy łacińskie, greckie czy ormiańskie.

Jest jednak szansa na ciszę, wolniejsze tempo i brak kolejek. Można zamknąć się w bazylice na noc. Kilka-, kilkanaście osób, które wcześniej zapisały się na specjalną listę może spędzić noc przy Bożym Grobie.

Po dwustronnym zamknięciu masywnych drzwi, do środka (przez specjalne okienko) wkładana jest drabina, na którą po zewnętrznej stronie trzeba było się wspiąć, by uniemożliwić przedwczesne opuszczenie świątyni.

Po zamknięciu, oprócz czasu na modlitwę we wszelkich możliwych zakamarkach, można zobaczyć rzeczy, które w ciągu dnia są nieosiągalne. Np. zakrystie różnych obrządków. W nocy bazylika jest też sprzątana i wykonywane są w niej drobne remonty.
Czytaj także:
Tajemnicze zjawiska towarzyszące otwarciu grobu Chrystusa


israel christian orthodox jesus tomb

Czytaj także:
Starożytny ołtarz odnaleziony w Bazylice Grobu Pańskiego. Choć przez wieki był na widoku!
Czytaj także:
Kaplica Bożego Grobu w Jerozolimie „zmartwychwstała”

Tags:
JerozolimaZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail