Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Bł. siostra Faron: w Auschwitz cierpiała i modliła się na różańcu zrobionym z chleba

KATARZYNA CELESTYNA FARON

Wikipedia | Domena publiczna

Katolicka Agencja Informacyjna - 09.04.19

Na wiadomość o odstępstwie od Kościoła rzymskokatolickiego kapłana o tym samym nazwisku co ona, wyraziła gotowość oddania swego życia w intencji jego nawrócenia.

9 kwietnia przypada 75. rocznica śmierci męczeńskiej s. Celestyny Katarzyny Faron, którą 20 lat temu Jan Paweł II ogłosił błogosławioną razem ze 107 innymi męczennikami okresu II wojny światowej. Przez ponad półtora roku zakonnica Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej była więźniarką niemieckiego obozu zagłady Auschwitz (nr 27989). Zmarła w Wielkanoc w szpitalu obozowym z powodu gruźlicy.


ANICET KOPLIŃSKI

Czytaj także:
Bł. Anicet, czyli św. Franciszek Warszawy. Skatowany w Auschwitz, prawdziwy siłacz wśród zakonników

Gotowa oddać życie

Katarzyna Faron urodziła się 24 kwietnia 1913 r. w Zabrzeży k. Łącka. W 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi. Przyjęła imię zakonne Celestyna. Śluby wieczyste złożyła w 1938 r.

Zdobywała kwalifikacje zawodowe do pracy wychowawczej i katechetycznej na kursach we Lwowie, Poznaniu i Przemyślu. We Lwowie, na wiadomość o odstępstwie od Kościoła rzymskokatolickiego kapłana o tym samym nazwisku co ona, wyraziła gotowość oddania swego życia w intencji jego nawrócenia. Modliła się z siostrami za prześladowców, także za Hitlera.

19 lutego 1942 r. została wezwana przez gestapo i aresztowana pod zarzutem działalności konspiracyjnej. Osadzono ją w więzieniu w Jaśle, a później w Tarnowie. 6 stycznia 1943 r. trafiła do Auschwitz (nr obozowy: 27989).

Różaniec z chleba

Już po trzech miesiącach jako ciężko chora została skierowana na rewir w 24. bloku, gdzie pozostała do śmierci. Świadkowie zgodnie podkreślają jej postawę zaufania wobec Boga, chrześcijański, heroiczny optymizm oraz ciche znoszenie cierpień w duchu ekspiacji. Mimo cierpienia i bólu nigdy nie skarżyła się na swój los.

Przebywając w obozie, modliła się intensywnie w różnych intencjach na różańcu zrobionym z chleba. Zmarła w Wielkanoc w szpitalu obozowym z powodu gruźlicy. Została beatyfikowana 13 czerwca 1999 r.

W gronie 108. męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II 20 lat temu w Warszawie byli także inni męczennicy Auschwitz: o. Jan Antonin Bajewski OFM Conv, o. Ludwik Pius Bartosik OFM Conv, br. Stanisław Tymoteusz Trojanowski OFM Conv, br. Piotr Bonifacy Żukowski, ks. Piotr Edward Dańkowski z archidiecezji krakowskiej, ks. Bolesław Strzelecki i ks. Kazimierz Sykulski z diecezji radomskiej, ks. Roman Sitko z diecezji tarnowskiej, ks. Wojciech Nierychlewski CSMA, brat Feliks Ducki OFM Cap. o. Anicet Kopliński OFM Cap., ks. Józef Kowalski SDB, ks. Józef Jankowski SAC, a także zakonnica – s. Maria Klemensa Staszewska (OSU).

KAI/ks


AUSCHWITZ

Czytaj także:
Uciekł z Auschwitz dzięki Polakowi. O tej historii mówi się w USA

Tags:
Auschwitzmęczennicyzakonnica
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail