Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 29/02/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Realizacja marzeń – czy wystarczy tylko chcieć?

MARZENIA

Anastasia Leonova/Unsplash | CC0

Zuzanna Górska-Kanabus - 06.04.19

Jeżeli chciałabyś wreszcie zacząć żyć tak, jak ci się to marzy, to weź odpowiedzialność za swoje życie i działaj tam, gdzie możesz. Jako pomoc możesz wykorzystać poniższe ćwiczenie.

Zdarza ci się patrzeć na innych i im zazdrościć, że realizują swoje pasje, osiągają cele? Może wtedy sobie myślisz – też bym tak chciała. Może nawet czasem sobie pomarzysz, jakby to było gdyby, ale wszystko to pozostaje w sferze myśli, nie przechodzisz do działań. I tak mijają kolejne dni i lata, a twoje życie nie daje ci radości i poczucia spełnienia. Może czasem przez chwilę się ucieszysz, poczujesz się szczęśliwa, ale stan ten nie trwa długo, bo problemy codzienności cię dopadają i przytłaczają.

Być może wielokrotnie słyszałaś:
– możesz wszystko, czego pragniesz,
– ograniczenia są tylko w twojej głowie,
– wystarczy tylko chcieć.

A przecież ty chcesz, ale to nic nie zmienia. No właśnie. Być może przytłoczona codziennością i tego typu wypowiedziami powoli tracisz nadzieję na zmianę na lepsze.

Dziś chcę ci pokazać, jak tę nadzieję odzyskać, a także co możesz zrobić, aby twoje życie stawało się coraz bardziej takie, jakiego pragniesz.

Wierzę, że możesz osiągnąć wiele z tego, czego pragniesz (choć nie wszystko). Zgadzam się, że wiele ograniczeń jest w twojej głowie (ale są takie, które są natury zewnętrznej). I jestem przekonana, że podstawą działania jest chcenie (połączone z wytrwałością, wsparciem i jeszcze kilkoma innymi czynnikami).

Jeżeli chciałabyś wreszcie zacząć żyć tak, jak ci się to marzy, to weź odpowiedzialność za swoje życie i działaj tam, gdzie możesz. Jako pomoc możesz wykorzystać poniższe ćwiczenie.

Krok 1: Wypisz wszystkie swoje pragnienia

Weź kartkę i spisz wszystko to, co byś chciała, żeby się zmieniło w twoim życiu. Najlepiej jak ta lista będzie obejmować różne obszary twojego życia: rodzinę, przyjaciół, duchowość, pracę, rozwój osobisty, zdrowie, wyposażenie domu i inne.

Małgosia – znajoma, z którą robiłam to ćwiczenie – wypisała m.in.: poprawa relacji z teściową, pielgrzymka do Medjugorie, śpiewanie i lepsze odżywianie (jedzenie większej ilości warzyw).

Krok 2: Oceń szansę na realizację tych pragnień

Zastanów się, na ile realizacja tych pragnień jest w zasięgu twoich możliwości. I nie chodzi tu tylko o kwestię finansową. Raczej o spojrzenie, czy realizacja tego pragnienia w całości czy tylko częściowo zależy od ciebie. Na przykład na zmianę swojego sposobu odżywiania masz 100% wpływ, a na poprawę relacji z teściową tylko częściowy.

Krok 3: Zastanów się, co ogranicza możliwość realizacji każdego pragnienia po kolei

Pomyśl, co cię ogranicza w przypadku każdego twojego pragnienia. Małgosia, na przykład, przy kwestii diety napisała, że ogranicza ją to, że nie zna przepisów na smaczne dania z warzyw oraz to, że jej mąż i synowie są bardzo mięsożerni, więc boi się, że musiałaby osobno gotować dla nich i dla siebie.

W przypadku pielgrzymki do Medjugorie ograniczeniem były dla niej pieniądze. Z teściową sprawa była bardziej skomplikowana.

Krok 4: Oceń, czy te ograniczenia w tej chwili jesteś w stanie w jakiś sposób ominąć lub przezwyciężyć

Jest tak, że część ograniczeń jest w twojej głowie. Ale trzeba pamiętać o tym, że druga ich część to rzeczywiste czynniki zewnętrzne, które mogą być nie do przeskoczenia w danym momencie.

Na przykład jeżeli marzy ci się podróż dookoła świata, a spodziewasz się dziecka, to możesz uznać, że choć ten wyjazd jest twoim marzeniem, to jednak nie możesz i nie chcesz zrealizować go w tym momencie. I to jest ok, bo stajesz w prawdzie i decydujesz.

W przypadku Małgosi zmiana sposobu odżywiania rodziny była ograniczeniem do przezwyciężenia, ponieważ wystarczyło pogadać z chłopakami i wypracować rozwiązanie, które uwzględniałoby pragnienie Małgosi, jak i potrzeby czy preferencje męża i synów.

Do każdego ograniczenia poszukaj sposobów na jego ominięcie. Nie poddawaj się zbyt łatwo. 90% rzeczy, które wydają nam się niemożliwe do wykonania, udaje się osiągnąć dzięki pomysłowi i cierpliwości.

Krok 5: Sprawdź, jak bardzo tego pragniesz

Gdy już będziesz wiedziała, które z twoich pragnień są możliwe teraz do realizacji, to zastanów się, jak bardzo tak naprawdę pragniesz każdego z nich.

Zupełnie inaczej marzy się, gdy nie masz świadomości, ile ograniczeń musisz pokonać. A inaczej, gdy masz świadomość, że aby osiągnąć to coś, musisz pokonać konkretne przeszkody. Dlatego wiedząc, jakie ograniczenia musisz pokonać, zastanów się, jak bardzo pragniesz zrealizować swoje marzenie.

Krok 6: Wybierz jedno pragnienie i określ jeden mały krok

Wybierz jedno pragnienie, najlepiej to, którego realizacji najbardziej pragniesz. I zastanów się, co cię przybliży do jego spełniania. Pomyśl o jednym małym kroku. Nie rozpisuj całej strategii. Skup się na tu i teraz. Co dziś, w tym tygodniu możesz zrobić, aby twoje marzenie bardziej się urealniło.

Krok 7: Zrób to!

Zrób ten pierwszy mały krok, a potem zastanów się, jaki jest kolejny krok.

Głęboko wierzę w to, że możesz przemienić swoje życie tak, abyś czuła, że żyjesz pełnią. Przecież możemy wszystko w Tym, który nas umacnia!


PRZESTAŃ MARZYĆ

Czytaj także:
Jeśli pragniesz zmiany, przestań marzyć… Zacznij żyć
Czytaj także:BOISZ SIĘ ZMIAN?

Czytaj także:
Boisz się zmian? Jest sposób, by sobie z tym poradzić

Tags:
marzeniarozwój
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail