Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Episkopat broni niedziel bez handlu. Apeluje o dokończenie reformy

CENTRUM HANDLOWE

Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 15.03.19

„Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli. Skoro niektóre partie idą do Europy z hasłem obrony wartości, to zadaniem Kościoła jest przypominać, że taką wartością jest niedziela. Warto tych wartości bronić nie tylko w Brukseli, ale też we własnym kraju” – podkreślił abp Skworc.

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji” – czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

„Apelujemy w dokumencie o odkrycie niedzieli jako wartości. Jest ona przecież fundamentalną wartością i wyróżnikiem kulturowym” – podkreśla przewodniczący komisji Duszpasterskiej KEP abp Wiktor Skworc.


RODZINA

Czytaj także:
Niedziela z rodziną. Jak ją świętować? Kilka konkretów

Inicjatywa z poparciem wspólnoty Kościoła

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli.

Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi.

Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

2019_bez_Aletei_www_v1

Wolna niedziela jest wartością

W komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej przewodniczący komisji Duszpasterskiej KEP abp Wiktor Skworc ocenia, że sama sprawa zakazu czy ograniczenia handlu to skutki sposobu patrzenia na niedzielę.

„W tym dokumencie apelujemy o odkrycie niedzieli jako wartości. Jest ona przecież fundamentalną wartością i wyróżnikiem kulturowym – podkreśla abp Skworc. – Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli. Mamy zresztą w Europie takie państwa, które są dla nas w tej kwestii ważnym punktem odniesienia. W wielu miejscach niedziela jest dniem wolnym od pracy i jest dniem dla człowieka. Chcielibyśmy, żeby tak było też w Polsce – mówi KAI metropolita katowicki.

Hierarcha zaznaczył, że skoro niektóre partie idą do Europy z hasłem obrony wartości, to zadaniem Kościoła jest przypominać, że taką wartością jest niedziela. – Warto tych wartości bronić nie tylko w Brukseli, ale też we własnym kraju – podkreślił abp Skworc.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

Pełna treść komunikatu KEP znajduje się tutaj.

KAI/ks


WATER

Czytaj także:
Niedziela bez handlu. Wójt ma fantastyczną propozycję dla rodzin!

Tags:
Episkopat Polskiświętowanie niedzieli
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail