Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Szczęście – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Niekoniecznie

SZCZĘŚCIE

Darkhan Zhagiparov/Unsplash | CC0

Ilona Przeciszewska - 04.03.19

Spróbuj znaleźć takie miejsca i ludzi w swoim życiu, abyś mógł jak najlepiej zrealizować to, kim jesteś.

Jak być szczęśliwym?

Z pewnością nie ma jednej definicji szczęścia. Tak naprawdę każdy z nas tworzy własną koncepcję zadowolenia z życia. Z jednej strony można sądzić, że jest to łatwe zadanie – na pozór wiele rzeczy może sprawić nam radość. Z drugiej strony cały czas poszukujemy czegoś, co potencjalnie mogłoby nas uszczęśliwić. Wynika to z faktu, że często odczuwamy satysfakcję tylko na chwilę, a pragniemy czegoś trwałego, głębszego i mniej ulotnego. Jak możemy to znaleźć?

Czasami wystarczy zmiana perspektywy. Możesz spojrzeć na swoje życie z punktu widzenia braku i widzieć wyłącznie to, czego nie posiadasz. Można powiedzieć, że w ten sposób zapewniasz sobie gwarancję bycia nieszczęśnikiem. Tymczasem nawet w najtrudniejszej życiowej sytuacji, w której niełatwo jest zobaczyć jakiekolwiek dobro, możesz dostrzec coś, z czego mógłbyś się ucieszyć.

Potrzebujesz również pogodzić się z faktem, że twoje potrzeby nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone. Nie oznacza to jednak, że należy pozbyć się własnych pragnień. Dobrze jest dążyć do ich spełnienia, ale z drugiej strony umiejętność zrezygnowania z niektórych z nich może okazać się pomocna. W tym celu korzystnie jest nadać priorytet swoim potrzebom i dążyć do spełnienia tych najważniejszych, a wówczas łatwiej będzie odpuścić te, których zrealizowanie ma dla nas mniejsze znaczenie.

Marzenia i wartości

Nie możesz zapomnieć też o swoich marzeniach. Czy rozpoznajesz je w swoim wnętrzu? To one mogą nadać sens i kierunek twojemu życiu. Marzenia niekoniecznie muszą być w pełni zrealizowane. Największe znaczenie ma to, że posiadasz je w swoim sercu. Warto jednak próbować wykonywać nawet najmniejsze kroki w kierunku ich realizacji.

W budowaniu szczęścia może pomóc ci także świadomość własnych wartości, którymi pragniesz kierować. Zastanów się nad tym, co jest dla ciebie naprawdę ważne i pójdź za tym. Możesz uniknąć w ten sposób nieprzyjemnego stanu zagubienia, bezcelowości czy pustki. Znajomość własnych wartości pozwoli ci skupić się na tym, co najważniejsze, a tym samym pominąć mniej istotne kwestie, które mogą wypalać i wprowadzać chaos do twojego życia.

Cele w codzienności

Szczęście to również umiejętność stawiania celów i ich realizowania w codzienności. Potrzebujesz dokładnie określić to, co chcesz w życiu osiągnąć i na czym ci zależy. Jeśli wciąż pragniesz „czegoś”, trudno będzie ci to osiągnąć. Cele warto także określać w czasie. Jeżeli chcemy osiągnąć coś niedługo, za chwilę lub w tzw. „najbliższym czasie” to może okazać się, że nigdy to nie nastąpi. Warto stawiać sobie realne cele do osiągnięcia. Zbyt duże wyzwania mogą nas zniechęcać i wywoływać frustrację, której możemy uniknąć, będąc dla siebie bardziej łagodnym i mniej wymagającym.

Życiowy dobrostan może zapewnić nam świadomość własnych zasobów, jak i ograniczeń. Zazwyczaj jesteśmy bardziej skłonni do poznawania tych pierwszych, a pomijania tego, co uważamy za swoją słabość. Powinieneś zdać sobie jednak sprawę, że tak naprawdę cienka jest granica pomiędzy jednymi i drugimi.

Każda mocna strona może okazać się kiedyś twoją słabością, a wada twoim atutem. To wszystko zależy od sytuacji, społecznego kontekstu i naszego podejścia do samego siebie. Spróbuj znaleźć takie miejsca i ludzi w swoim życiu abyś mógł jak najlepiej zrealizować to, kim jesteś. Każda twoja cecha, predyspozycja czy umiejętność posiada wartość. Jedyne, czego potrzebujesz, to w to uwierzyć i znaleźć dla siebie odpowiednią przestrzeń dla realizowania własnego potencjału.

Bądź sobą!

Czasami zapominamy o tym, że miejscem, gdzie tętni prawdziwe życie, jest nasze ciało. Odcinając się od ciała, nie mamy szansy na doświadczanie przyjemności, a tym samym pozytywnych uczuć z nią związanych. Możesz pracować nad większą świadomością ciała i uzyskaniem większego dostępu do cielesnych doznań.

Być może potrzebujesz w tym celu pozbyć się stałego napięcia, jakie nieustannie ci towarzyszy, poprzez odpoczynek, chwilę dla siebie, jakąś formę relaksacyjnego ruchu czy pracę nad swoimi emocjami. Kontakt z ciałem to skupienie się na tym, co wewnętrzne, poświęcenie temu czasu i uwagi, rezygnując na chwilę z zewnętrznych bodźców – obowiązków, zadań czy spraw do załatwienia.

Szczęście to w dużej mierze tzw. bycie sobą. To świadomość tego, kim się jest i odczuwanie siebie jako integralnej całości. To pozwolenie sobie na bycie osobą autentyczną. Szczęśliwe życie może być zatem poszukiwaniem wewnętrznej wolności i akceptacji.


SZCZĘŚLIWE MAŁŻEŃSTWO

Czytaj także:
Co sprawia, że małżeństwo jest nie tylko udane, ale też naprawdę szczęśliwe?


ANNA LEWANDOWSKA O MIŁOŚCI

Czytaj także:
Ania Lewandowska: mówmy o miłości. Jak najczęściej


JAK STWORZYĆ TRWAŁY ZWIĄZEK

Czytaj także:
I żyli długo i szczęśliwie… Jak budować trwały i satysfakcjonujący związek?

Tags:
rozwójszczęście
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail