Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Bez lukru, odarty z intymności. Tak wygląda poród naprawdę

PORÓD NA ZDJĘCIACH

Belle Verdiglione Photography

Aleksandra Gałka - 22.02.19

Wspaniałe fotoreportaże dokumentujące jedną z najwspanialszych chwil w życiu. A może raczej zniesmaczające, odarte z intymności obrazy, które powinny być zarezerwowane dla grona najbliższych. Komentarze dotyczące fotografii porodowej są różne. Jedno jest pewne – te zdjęcia nie pozostawiają odbiorcy bez emocji.

Fotografia porodowa staje się coraz popularniejsza. Rodzice chcą udokumentować życie swojego dziecka już od pierwszych sekund życia. Nie zniechęcają się mało estetycznymi elementami obrazu, takimi jak świeże łożysko, krew, śluz, grymasy bólu wyrysowane na twarzy.

Zdjęcia zgłoszone do konkursu organizowanego przez International Association of Professional Birth Photographers (z ang. Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodowych Fotografów Porodowych) również nie pozostawią odbiorcy bez emocji – wzruszenia, szoku, a nawet strachu czy zniesmaczenia.

Fotografia porodowa składa się na łzy szczęścia, ciekawość z wydania na świat nowego życia oraz prawdziwe święto rodziny – głosi komunikat prasowy IAPBP. Fotografowie, którzy specjalizują się w tej dziedzinie, wykorzystują swoją sztukę do opowiedzenia historii narodzin.

Stowarzyszenie zrzesza ponad 1000 członków z 51 krajów świata. Rodzice, którzy pragną powierzyć profesjonalistom uwiecznienie porodu, często korzystają z tej klasyfikacji przy wyborze fotografa.

Organizacja co roku organizuje konkurs i przy tej okazji wyłonione zdjęcia prezentowane są szerszej publiczności. Co ważne, wszystkie rodziny, które widzimy na fotografiach, wyraziły zgodę na wykorzystanie wizerunku.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach: czas przed porodem, moment przyjścia na świat, chwile tuż po porodzie, szczegóły oraz pierwsze 48 godzin.

Zwyciężczynią plebiscytu 2019 okazała się australijska fotografka Belle Verdiglione. Jest autorką czarno-białego zdjęcia o tytule „Our Rainbow Baby is Here” (to zdjęcie ilustrujące nasz artykuł).

Spójrzcie na kilka z wyróżnionych prac. Ale uwaga: uprzedzamy! W niczym nie przypominają sesji w ciepłym, pastelowym studiu, ani też fotek różowych stópek, które zazwyczaj widzimy na Instagramie:

2019_bez_Aletei_www_v1

MAŁOMIASTECZKOWA CIĄŻA

Czytaj także:
Małomiasteczkowa… ciąża. Lepszego coveru piosenki Dawida Podsiadły nie znajdziesz!


PORÓD

Czytaj także:
Słownik Kobiet: Poród

Tags:
poródrodzicielstwozdjęcia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail