Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Gdańszczanie chcą ratować prezydenta po ataku nożownika. „Możemy się modlić i możemy oddać krew”

PAWEŁ ADAMOWICZ

Wojciech Stróżyk/REPORTER

Aleksandra Gałka - 14.01.19

W gdańskim Centrum Krwiodawstwa zebrały się tłumy. Kilkadziesiąt osób przybyło, by oddać krew dla prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Najbardziej apelowano o oddawanie grupy 0RhD-.

Adamowicz został zaatakowany przez nożownika podczas 27. Finału WOŚP. Sprawca dostał się na scenę tuż przed tradycyjnym „Światełkiem do Nieba” i zadał kilka ciosów. Trwającą 5 godzin operację prezydent przeżył, jednak jego stan wciąż pozostaje bardzo ciężki.

Jak poinformował w nocnej rozmowie z dziennikarzami dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, podczas operacji Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi (jednostka to około 500 ml, co oznacza, że przetoczono łącznie ponad 20 litrów).

Chirurg przyznał, że urazy Adamowicza były bardzo ciężkie, wymieniając kolejno:

Poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. O wszystkim zdecydują najbliższe godziny. Bardzo prosimy byście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego – skonstatował dr Tomasz Stefaniak.

Gdańszczanie oddają krew

Rankiem w Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku pojawiło się kilkadziesiąt osób.

Jak podał na Twitterze dziennikarz WP Klaudiusz Michalec, do godziny 10.00 rano krew oddało 200 osób, a ponad 30 z nich miało rekomendowaną grupę 0RhD-.

Dziennikarze TVN24 porozmawiali z mieszkańcami Gdańska, którzy przybyli do stacji krwiodawstwa. Część z nich zwolniła się z pracy, by móc oddać krew..

Możemy się modlić i możemy oddać krew. Nic więcej – powiedziała jedna z mieszkanek Gdańska.

W rozmowie z PAP dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Wiktor Tryburski przekazał:

Jesteśmy bardzo wdzięczni za dar, który czynią gdańszczanie w tej tragicznej sytuacji. Musimy kierować się racjonalnością, żeby mieć w magazynach tyle krwi, żeby nie ulegała ona później zniszczeniu, bo ma swoją datę przydatności.

Poprosił, by krew oddawały głównie osoby o grupie 0Rh-.

Prosimy o wstrzymanie się z oddawaniem, z racji dużej liczby chętnych osób, tych, którzy mają grupę A lub B Rh+, gdyż tej krwi w magazynie jest sporo – mówił Tryburski.

Gdańsk modli się o życie prezydenta Pawła Adamowicza i jego powrót do zdrowia. Podajemy harmonogram nabożeństw, jakie będą odprawiane w poniedziałek 14 stycznia w jego intencji oraz informacje o wiecu przeciwko przemocy:

Godz. 15.00 – Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku (ul. Gomółki 9)Godz. 17.00 – Msza św. w bazylice Mariackiej w Gdańsku Wiec na Długim TarguGodz. 18.00 – wiec przeciwko przemocy i nienawiści na Długim Targu w Gdańsku

Źródło: TVN24, PAP, Twitter
Czytaj także:
Abp Głódź: Modlimy się, by Bóg kierował ręką lekarzy operujących prezydenta Adamowicza

Tags:
Gdańskmodlitwapomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail