Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

1,2 mln uczestników w Orszakach Trzech Króli! Zobacz naszą galerię

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019, GALERIA ZDJĘĆ

Kamil Szumotalski/ALETEIA

Redakcja - 06.01.19

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli wzięło udział ok. 1 mln 200 tys. osób, z czego najwięcej, ok. 60 tys. w Warszawie. Zobacz naszą galerię z warszawskiego orszaku.

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli wzięło udział ok. 1 mln 200 tys. osób, z czego najwięcej, ok. 60 tys. w Warszawie – powiedziała Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy Fundacji Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w 752 miejscowościach w Polsce i za granicą

Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami. W czasie Orszaku odbyła się zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są niezwykle atrakcyjne, na co wskazuje zwiększająca się co roku liczba miejscowości, które włączają się w inicjatywę. Każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. Orszak staje się coraz bardziej popularny poza granicami Polski – odbędzie się również w innych krajach europejskich (Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina), w Ameryce Północnej (Chicago), Ameryce Południowej (Boliwia), Afryce (Rwanda i Kongo) oraz w Azji (Kazachstan i Palestyna). Szczegółowa mapa miejscowości znajduje się na stronie orszak.org.

Inicjatorem i organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Fundacja przez cały rok pracuje też nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Prowokuje do twórczego działania poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierającej swoje środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom jak np. Towarzystwa Rycerskie. Zabiega też o propagowanie wolontariatu i działalności charytatywnej. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

KAI
Czytaj także:
Czy Trzech Króli naprawdę było trzech? I czy mieli na imię Kacper, Melchior i Baltazar?
Czytaj także:
Nie tylko kreda. Znacie tradycję palenia kadzidła w domach na Trzech Króli?
Czytaj także:
Hipster-szopka. Maryja z kawą ze Starbucksa, Józef iPhonem robi selfie

Tags:
uroczystość objawienia pańskiego
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail