Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/09/2022 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

10 rad kard. Bergoglio dla nauczycieli

TEACHER

l i g h t p o e t - Shutterstock

Esteban Pittaro - 05.12.18

Jeszcze przed przeprowadzką do Watykanu kard. Bergoglio często zwracał uwagę na piękno i doniosłość misji, jaką mają do wypełnienia nauczyciele.

W wielu krajach w dowód uznania dla osób pracujących w szkolnictwie obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej. W Polsce wypada on na 14 października, w ojczyźnie kardynała Bergoglio natomiast ponad miesiąc wcześniej, dokładnie 11 września. To nieprzypadkowa data, gdyż tego dnia 1874 roku zmarł Domingo Faustino Sarmiento, jeden z prezydentów Argentyny, który poprzez swoją działalność przyczynił się do podwyższenia poziomu alfabetyzacji i upowszechnienia edukacji. Celem, jaki mu przyświecał, było odpowiednia formacja społeczeństwa zdolnego do aktywnego udziału w rozwoju państwa.

Obecnie, po 150 latach, nauczyciele muszą stawić czoła nowym, często jeszcze liczniejszym wyzwaniom. W Argentynie zawód nauczyciela zdecydowanie nie należy do tych najlepiej opłacanych. Według rankingu prowadzonego przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) obejmującego 39 krajów, Argentyna plasuje się na 34 miejscu pod względem wysokości pensji nauczycielskich, czyli znacznie poniżej średniej.

Nawet w porównaniu do innych profesji na terenie Argentyny, wynagrodzenia dla nauczycieli sytuują się poniżej średniej krajowej w sektorze prywatnym. Przy założeniu, że nauczyciel pracuje tylko na 1 etat, a drugi przeznacza na samokształcenie, przygotowywanie zajęć i poprawianie prac, z trudem wystarcza mu środków na utrzymanie. Zwykło się powtarzać, iż z kryzysów wychodzi się poprzez edukację, nauczyciele jednak swój zapał do pracy opierają raczej na głosie osobistego powołania niż na gratyfikacji finansowej czy choćby uznaniu ze strony społeczeństwa.

Specjalnie dla pracujących w szkole przedstawiamy kilka refleksji kardynała Bergoglio, które, jak ufamy, dodadzą im otuchy w codziennej pracy i zapadną głęboko w serce. Oto rady papieża dla nauczycieli:

Tags:
nauczycielradywychowanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail