Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Asia Bibi uwolniona! Ale jej życiu nadal grozi niebezpieczeństwo

Asia Bibi 2 – fr

© Public Domain

Aleksandra Gałka - 31.10.18

Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił w środę chrześcijankę 47-letnią Asię Bibi skazaną w 2010 roku za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Nakazał jej uwolnienie, o ile nie została oskarżona o żadną inną zbrodnię.

Wyrok sądu w Lahaur skazujący Bibi na śmierć, unieważnił sędzia Mina Saqib Nisar wraz z dwoma innymi orzekającymi sędziami Asifem Saeedem oraz Mazharem Alam Khanem.

Sędzia Nisar, przewodnicząc trzyosobowemu składowi sędziowskiemu podczas wydawania wyroku, powoływał się na Koran, w którym widnieje zapis, że „tolerancja jest podstawową zasadą islamu”. Dodał również, że islam potępia niesprawiedliwość i opresję.

Adwokat kobiety Saiful Mulook w rozmowie z Reutersem nie krył szczęścia:

To doskonała wiadomość dla Pakistanu i całego świata. Asia Bibi ostatecznie otrzymała sprawiedliwość.

Pochodząca z pakistańskiej prowincji Pendżabu matka pięciorga dzieci Asia Bibi przebywała w pakistańskim więzieniu od 2009 roku. Wyrok zapadł kilka miesięcy później – 7 listopada 2010 roku – na podstawie art. 295 C pakistańskiego kodeksu karnego. Za bluźnierstwo przeciw Mahometowi skazano ją wówczas na najwyższy wymiar kary – śmierć przez powieszenie. Bibi do tej pory nie przyznała się do winy.

Bibi bluźnierstwa miała się dopuścić podczas sprzeczki z jedną z muzułmańskich kobiet. Sytuacja miała miejsce w Itanwali, niewielkiej miejscowości w Pendżabie. Muzułmankom nie podobało się to, że Bibi zanurzyła kubek w tej samej wodzie, z której one czerpały. Wszystko z powodu odmiennego wyznania Bibi. Bardziej szczegółowo można przeczytać o tym TUTAJ.

Bibi poruszyła świat

Przez ostatnią dekadę jej sprawą żyli chrześcijanie na całym świecie: pisali petycje, modlili się i walczyli o jej uwolnienie.

Jej przypadek podzielił także Pakistańczyków. Pojawili się politycy, którzy byli przychylni Bibi i próbowali jej pomóc. Dwóch z nich z powodu swoich działań straciło życie.

Salman Taseer – gubernator Pendżabu dostał 25 strzałów w głowę od własnego ochroniarza, który oddając je, wykrzykiwał słowa „Allahu Akbar”. Taseer był muzułmaninem.

Innym politykiem, który zginął za to, że wstawił się za Asią Bibi był Shahbaz Bhatii – wyznawca chrześcijaństwa. Oprócz starań o uwolnienie Bibi, wspierał bardzo także jej rodzinę.

Zagrożenie nie minęło

David Curry, prezes Open Doors USA – organizacji działającej na rzecz mniejszości chrześcijańskich, przekazał, że decyzja sądu sprawiła, że „odetchnęli dzisiaj z ulgą”.

Zarzuty wynikały z jej chrześcijańskiej tożsamości, a także z fałszywych oskarżeń przeciwko niej – komentował dla CNN Curry. – Mamy nadzieję, że Pakistan podejmie teraz kolejne kroki, by zaoferować wolność religijną oraz podstawowych praw człowieka w całym kraju.

Uwolnienie Bibi cieszy wiele organizacji walczących o prawa człowieka, jednak pojawiają się także poważne obawy o jej bezpieczeństwo.

Radykalna partia islamistyczna Tehrik-e-Labbaik (TLP) zapowiedziała już wcześniej, że ludzie wyjdą na ulice i zaczną protestować, jeśli Bibi zostanie uniewinniona lub jej wyrok zostanie zmniejszony. Pozostają także obawy, że kobieta może stać się ofiarą zamachu fundamentalistów, którzy nie zgadzają się z decyzją sądu.

Źródło: PAP, CNN, Reuters
Czytaj także:
Czy Asia Bibi wyjdzie na wolność? Sąd wydał wyrok


CHRZEŚCIJANIE W PAKISTANIE

Czytaj także:
„Wierzę w Jezusa i jestem gotowy umrzeć”. Chrześcijanie w Pakistanie

Tags:
Asia BibiPakistanprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail