Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!
Wysiadając dzisiaj na Dworcu Centralnym w Warszawie, trudno jest wyobrazić sobie, że jeszcze 70 lat temu dookoła leżały kupy gruzu, a na horyzoncie majaczyły wypalone i zdemolowane budynki. Ten widok robił wrażenie na wszystkich – na warszawiakach wracających do swoich nieistniejących domów, na przyjezdnych, którzy jeszcze przez lata mijali ruiny podczas spacerów, ale także (a może zwłaszcza) na obcokrajowcach. W 1947 roku do Europy wysłana została grupa amerykańskich architektów i planistów, którzy mieli udokumentować postępy w porządkowaniu i odbudowie europejskich miast. Wśród nich znalazł się Henry N. Cobb, student architektury na Harvardzie.
Historyczne zdjęcia Warszawy
Podczas podróży Henry zrobił kilkaset zdjęć na kolorowych kliszach Kodachrome. Jak pisał w liście do swoich rodziców, wrażenia wyniesione szczególnie z Polski miały nieoceniony wpływ na wybór jego dalszej kariery. W momencie, kiedy w 1949 roku kończył studia, marzył o tym, by wrócić do Warszawy i dołączyć do prac w Biurze Odbudowy Stolicy. Stało się to jednak niemożliwe ze względu na trwającą zimną wojnę. Slajdy ze zdjęciami zostały więc schowane do pudełka i… odłożone na półkę. W 2011 roku firma Henry’ego N. Cobba została zaproszona do konkursu na projekt budynków biurowych w centrum Warszawy. Henry przypomniał sobie o zdjęciach, które wykonał w Warszawie kilkadziesiąt lat wcześniej i postanowił zabrać je ze sobą. Możecie się tylko domyślić, jak wielki entuzjazm wywołały w naszym kraju… W 2012 roku Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę zdjęć, które wcześniej nielegalnie rozpowszechnione zostały w internecie. Dzisiaj, dzięki uprzejmości Henry’ego N. Cobba, który udostępnił zdjęcia specjalnie dla Aletei, chcemy zaprosić was do spaceru po zrujnowanej, ale kolorowej Warszawie 1947 roku.
Wszystkie zdjęcia wykonane zostały przez Henry’ego N. Cobba. Dziękuję serdecznie autorowi oraz Emmie Cobb za pomoc w przygotowaniu tego materiału.
Podczas opisywania zdjęć posiłkowałem się albumem towarzyszącym wystawie “1947 / barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba”.
Czytaj także:
Jak Feniks z popiołów. Jak odbudowywano Warszawę po Powstaniu? [galeria]
Czytaj także:
Sklepy z futrami, uliczny handel krzesłami, przejażdżka dorożką… Przedwojenna Warszawa na zdjęciach
Czytaj także:
Obrabowany, zbombardowany, spalony. Ten kościół odegrał szczególną rolę w Powstaniu Warszawskim!