Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Co jadł Jezus?

WEB3 JESUS CHRIST HOME HOUSE MARTHA MARY FOOD MEAL Georg Friedrich Stettner PD

PD

Stephen Beale - 30.08.18

Doskonale wiemy, jak wyglądały posiłki Jezusa i Jego uczniów. Zawdzięczamy to opisom zawartym w Ewangeliach, ale też wiedzy na temat diety śródziemnomorskiej w I wieku.

Rozpoczynając od ślubu w Kanie do cudownego połowu ryb – jedzenie i napoje są często wspominane w Ewangeliach. Rzeczywiście, wiele z najważniejszych momentów opisanych w Ewangeliach łączy się z… posiłkami. Wesele w Kanie Galilejskiej opisane w Ewangelii św. Jana zapoczątkowuje publiczną posługę Jezusa. W innym miejscu Jezus tłumaczy się faryzeuszom, dlaczego jada z poborcami podatkowymi i grzesznikami albo broni uczniów, gdy ci zbierają zboże w szabat.

Jedzenie w Ewangeliach

Nawet ziemska posługa Jezusa kończy się posiłkiem – Ostatnią Wieczerzą, którą chrześcijanie wspominają, sprawując Eucharystię. W Ewangelii św. Jana Jezus zaleca, by ci, którzy chcą Go naśladować, jedli Jego ciało i pili Jego krew, by dostąpić zbawienia. Nawet na krzyżu Jezusowi podany jest napój sporządzony na bazie octu (o którym również wspomina ewangelista).

Posiłki odgrywają ważną rolę także w spotkaniach uczniów z Jezusem po Jego zmartwychwstaniu – wystarczy wspomnieć choćby łamanie chleba w drodze do Emaus czy cudowny połów ryb na Morzu Galilejskim.

Ale co konkretnie Jezus i uczniowie jedli i pili? Jak dokładnie wyglądały typowe posiłki w ich czasach?

Co jadł Jezus i uczniowie?

W I wieku typowa dieta Żyda zamieszkującego Bliski Wschód, jak opisują autorzy publikacji „The Food and Feasts of Jesus: Inside the World of First Century Fare”, była w znacznym stopniu oparta na chlebie:

W pierwszym wieku zarówno dla bogatych, jak i biednych, chleb był sercem śródziemnomorskiej diety. Wypiekano go każdego dnia. Spożywano przy każdym posiłku… Chleb był tym, co ludzie jedli, aby żyć. Kiedy nie było chleba, nie było niczego (co pozwala lepiej zrozumieć prośbę „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj…”).

Dieta Jezusa

Fundamentalne znaczenie w diecie czasów Jezusa miały też rośliny strączkowe: ciecierzyca, fasola, soczewica. Jeśli chodzi o owoce, dominowały winogrona, granaty oraz figi. Głównym źródłem mięsa były owce i kozy, a jako napój do posiłków podawano wino.

Według Jamesa Campbella nie tylko Ostatnia Wieczerza czy opisane w Ewangeliach posiłki po zmartwychwstaniu miały szczególne znaczenie:

Posiłki były świętym czasem, podczas którego oczekiwano i z wielką radością przyjmowano obecność Boga. Ludzie, choć zarabiali i troszczyli się o swoje utrzymanie, byli jednocześnie głęboko przekonani, że to Bogu zawdzięczają swój chleb powszedni. Społeczność zbierająca się przy posiłku to zawsze wspólnota stająca przed Bogiem.

Kliknij w galerię zdjęć, aby zobaczyć, co jadł Jezus i uczniowie:
Czytaj także:
Czy katolik może jeść w piątek mięso?
Czytaj także:
Pocieszycielka czekolada. Czy pomoże nakarmić twoją duszę?


ŁYŻECZKA CUKRU

Czytaj także:
Cukier nie krzepi, za to uzależnia – jak kokaina

Tags:
dietajedzenie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail