Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Jak brzmi głos szatana? Św. Ignacy Loyola coś o tym wie

JESUS,SATAN

Public Domain

Philip Kosloski - 13.07.18

Głos złego ducha jest bardzo charakterystyczny i łatwo go rozpoznać.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

W nauce o rozeznawaniu duchów św. Ignacy Loyola tłumaczy szczegółowo, jak zidentyfikować głos, który przemawia w ludzkiej duszy. A szczególnie – jak poznać, czy nie mówi do nas zły duch.

Ignacy zauważa: „Jeżeli (…) z przebiegu myśli, które się nasuwają, wynika ostatecznie jakieś zło, rozproszenie lub mniejsze dobro niż to, którego dusza przedtem zamierzała dokonać, albo jeśli to osłabia lub niepokoi duszę albo wprowadza w nią zamieszanie, a pozbawia ją pokoju ciszy i odpocznienia – jest to wyraźny znak, że pochodzi ona od anioła złego, nieprzyjaciela naszego postępu i zbawienia wiecznego” („Ćwiczenia duchowe”, 333).

Ignacy: rozpoznaj stan swojej duszy

W większości sytuacji taka rada wystarczy. Czasem jednak rozeznanie trzeba uzależnić od stanu duszy. Jeśli człowiek postępuje od „dobrego do lepszego”, dobry duch dotyka go „słodko”, natomiast zły traktuje go „ostro, z hałasem i niepokojem”. Jeśli natomiast dusza postępuje od „złego do gorszego”, wtedy – przeciwnie – dobry duch może wydawać się ostry, bo próbuje zawrócić nas we właściwym kierunku, natomiast zły duch próbuje nas „słodko” zwabić w jeszcze gorszy grzech.

Dlatego zanim przystąpimy do ustalania, który głos do nas mówi, koniecznie musimy rozpoznać stan własnej duszy.

Spostrzeżenia św. Ignacego pochodzą z wieloletniej obserwacji własnego życia, ale potwierdziły się też u innych osób. Na przykład XVI-wieczny zakonnik, Wawrzyniec Scupoli, napisał: „Wróg bowiem zbawienia, szatan, natęża wszystkie siły, aby usunąć spokój z serca, wie on bowiem, że Bóg w spokoju przebywa i w spokoju wielkich dokonywa rzeczy” („Walka duchowa”, rozdział XXV).

Gdy następnym razem usłyszysz głos w swoim sercu, który wpływa na twoje uczucia i emocje, cofnij się o krok i użyj ignacjańskiego przewodnika do rozeznawania duchów. Może to po prostu diabeł próbuje oderwać cię od Boga, prowadząc cię w otchłań rozpaczy?
Czytaj także:
Sztuka prowadzenia dyskusji wg św. Ignacego


EGZORCYZM

Czytaj także:
Co zrobić, by szatan nie miał do mnie dostępu? Rozmowa z egzorcystą


ŚWIĘTY BENEDYKT

Czytaj także:
Przerywasz innym, gdy mówią? Nie możesz się skupić? Posłuchaj rad św. Benedykta

Tags:
demongrzechświęci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!