Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Beyoncé, Mark Zuckerberg, Nicole Kidman stracili dziecko i chcieli o tym opowiedzieć

BABY

Singh_lens - Shutterstock

Cecilia Zinicola - 10.06.18

Czego nauczyły nas gwiazdy, które straciły dziecko? Wiele z nich chciało podzielić się swoim bólem po stracie dziecka na skutek poronienia, żeby wesprzeć tych, którzy przeżyli to samo.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Większość poronień ma miejsce przed 20. tygodniem ciąży. Strata dziecka jest ogromnie bolesnym przeżyciem dla wielu par, a ból staje się jeszcze większy, kiedy ta sytuacja się powtarza.

Niektóre gwiazdy, które cierpiały z powodu poronienia, także wielokrotnego, wyraziły swoje cierpienie, z jakim przyszło im się zmierzyć. Ważne, żeby dopuścić do siebie ból, poznać go i próbować o nim mówić. Poronienie ma bowiem ogromny emocjonalny wpływ zarówno na matkę, jak i na ojca.


MATKA PO STRACIE DZIECKA

Czytaj także:
Gdzie szukać pomocy po stracie dziecka?

Dzielenie się swoim doświadczeniem może pomóc

Poronienie zwykle traktuje się jako cichą stratę, o której bardzo często nie chce się rozmawiać i która, z różnych powodów, jest uważana za temat tabu. Jednak zarówno rozmowa z lekarzem, jak i z psychologiem mogą pomóc tym, którzy czują, że nie potrafią poradzić sobie ze swoimi uczuciami.

Dla wielu kobiet rekonwalescencja emocjonalna trwa dłużej niż ta fizyczna, która ma miejsce tuż po poronieniu. Według wielu kontaktowanie się z najbliższymi osobami, zwrócenie się do nich z prośbą o pocieszenie i wsparcie może mieć ogromne znaczenie.

To możliwe, by iść dalej i mieć znowu dzieci

Szanse, żeby utrzymać ciążę są duże, nawet jeśli poroniło się więcej niż raz. Oczywiście, wymaga to wczesnej oceny (więc w idealnej sytuacji dobrze byłoby ciążę zaplanować) i podejmowania szczególnych środków ostrożności zarówno przed poczęciem, jak i już w trakcie ciąży.

Matkom, które przeżyły tego typu doświadczenia, zaleca się, żeby wykonały komplet badań lekarskich, zanim będą próbowały ponownie zajść w ciążę. Możliwe, że lekarz znajdzie przyczynę poronień, a następnie przeprowadzi pod jej kątem stosowne leczenie.

Wiele gwiazd odnalazło nadzieję po tym, jak przeżyły tak bolesne doświadczenie; znalazły nie tylko uzdrowienie ciała, ale także podźwignęły się emocjonalnie i duchowo.

Beyoncé powiedziała: „Jest tak wiele par, które przez to przechodzą; to była duża część także mojej historii. Nie jestem jedyna. Teraz mam córkę i czuję się bardzo szczęśliwa”.


JUSTYNA KOWALCZYK

Czytaj także:
Justyna Kowalczyk o depresji: wciąż potrzebuję mocnych leków, żeby zasnąć

Dobra opieka lekarska to podstawa

Poronienia są często uważane, również w świecie medycyny, za „normalne” lub jako „naturalna forma” zakończenia ciąży. Tego zdarzenia jednak nie powinno się lekceważyć. Żadne poronienie nie może być uważane za normalne, nawet jeśli przytrafia się wielu osobom.

Wszystkie poronienia są skutkiem fizjopatologicznego przypadku reprodukcyjnego. Dlatego podejście medyczne powinno zawsze opierać się na diagnostyce tego, co jest nieprawidłowe, poprawieniu tego, a następnie na utrzymaniu każdej kolejnej ciąży przy wsparciu terapią hormonalną, zastosowaną tak szybko, jak tylko stwierdzona zostanie ciąża.

Określenie konkretnej przyczyny poronienia jest trudne. Jednak czynniki, które przyczyniają się do poronień, obejmują: zmiany genetyczne, endokrynologiczne, anatomiczne, immunologiczne, a także mikrobiologiczne. Często wiąże się je z niepłodnością, a także są skorelowane z zaawansowanym wiekiem matki.

Kobiety, które doświadczają poronień, stają się bardzo świadome tego, że ich ciało zawodzi. Dlatego kiedy poronienia się powtarzają, potrzebne są specjalne badania, żeby móc odnaleźć przyczynę nawracających poronień.

Dzisiaj, wraz z rozwojem nauk medycznych niektóre procesy odpowiedzialne za to, że kobieta traci dziecko, mogą być korygowane w sposób, który respektuje jej godność. Jest m.in. naprotechnologia, która oferuje etyczne i niewątpliwe moralnie działania nastawione na utrzymanie zdrowia rozrodczego.

Czasami podstawowy problem poronień można wyleczyć. Np. chirurgia może być skuteczna przy niektórych problemach z macicą lub szyjką macicy, terapia antybiotykowa może wyleczyć infekcje, a terapia hormonalna może być nieoceniona zarówno przed poczęciem dziecka, jak i w trakcie ciąży.

Gwiazdy, które publicznie opowiedziały o poronieniu:

Tags:
ciążagwiazdy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!