Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Krzyż jerozolimski. Jak 5 ran Chrystusa

JERUSALEM CROSS

Scottagunn | CC

Philip Kosloski - 16.03.18

Krzyż jerozolimski, słusznie kojarzący się z Ziemią Świętą, ma bogatą zarówno historię, jak i symbolikę.

Krzyż jerozolimski jest symbolem zakonu bożogrobców, a jeden z jego wariantów widnieje na fladze Gruzji. Wielu naukowców twierdzi, że początków takiego właśnie przedstawienia krzyża trzeba szukać w XI wieku – wtedy też trafił na herb Królestwa Jerozolimskiego. Jeśli ten właśnie krzyż kojarzy Wam się z, nomen omen, krzyżowcami, także macie rację.

Symbolika krzyża jerozolimskiego

Najczęściej krzyż jerozolimski – który właściwie składa się z pięciu równoramiennych krzyży – interpretuje się jako symbol pięciu ran Chrystusa. Mniejsze krzyże mają reprezentować rany na rękach i nogach Zbawiciela, natomiast duży krzyż znajdujący się w centrum to przestawienie rany zadanej Mu włócznią przez rzymskiego żołnierza.

Inna popularna interpretacja mówi, że cztery mniejsze krzyże to cztery Ewangelie, w centrum których stoi Chrystus (duży krzyż).

Na fladze Gruzji

Krzyż ma ścisły związek z Ziemią Świętą, a jednocześnie widnieje na… fladze Gruzji. Jak to możliwe? Ambasador Gruzji w Watykanie wyjaśnia: „Dla Gruzinów ten fakt ma ogromne znaczenie. Wierzymy, że nasza flaga istniała już przed erą wypraw krzyżowych – znajdujemy na to dowód w tekście pochodzącym z X wieku. A chrześcijaństwo w Gruzji ma za sobą długą historię związków z Ziemią Świętą – świadczą o tym choćby gruzińskie osady klasztorne zakładane w Ziemi Świętej czy odnalezione tam manuskrypty”.

Krzyż jerozolimski jest także symbolem Kustodii Ziemi Świętej. Jednak wielu chrześcijan nosi go ze względu na jego bogatą symbolikę.


RÓŻNE RODZAJE KRZYŻY

Czytaj także:
Krzyże chrześcijańskie. Wiesz, że jest ich wiele? [galeria]


WIERZCHOŁEK K2

Czytaj także:
Wiedzieliście, że na K2 stoi… jeden z najwyżej ustawionych krzyży na świecie?

Tags:
Jerozolimakrzyż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail