Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Modlitwa, która jest przeciwieństwem słów buntu szatana wobec Boga

DIABEŁ

Shutterstock

Philip Kosloski - 13.03.18

Wielu ludzi na całym świecie odmawia tę krótką i prostą modlitwę, rozpoczynając kolejny dzień życia, powierzając je Bogu.

Szatan: Nie będę służyć

Szatan do głębi pogardza ludźmi, w szczególności nienawidząc tych, którzy z głębi serca odmawiają szczególną modlitwę. Jest to modlitwa, która stanowi przeciwieństwo jego własnych słów buntu przeciw Bogu.


LUCIFER

Czytaj także:
5 faktów o szatanie, których możecie nie znać

Istnieje wiele wyobrażeń nieposłuszeństwa szatana przeciw Bogu na początku czasu. Według jednej z tradycji diabeł sprzeciwił się służbie Bogu. Autorzy tekstów duchowych w różnoraki sposób interpretowali następujący fragment z księgi proroka Jeremiasza jako opis upadku Lucyfera z nieba:

Od dawna bowiem złamałaś swoje jarzmo,
zerwałaś swoje więzy.
Powiedziałaś sobie: „Nie będę służyć!” (Jr 2, 20)

John Milton w swoim napisanym w XVII w. poemacie „Raj utracony” w usta szatana wkłada te właśnie słowa „Nie będę służyć”, wyrażając nieposłuszeństwo demona łacińskimi słowami non serviam.

Serviam: zaprzeczenie słów szatana

Nic więc dziwnego, że zdanie oznajmujące, które może być modlitwą: „Będę Ci służyć” (po łacinie serviam), jest dla szatana największą zniewagą. Św. Josemaria Escriva rozważa tę sytuację w swojej „Drodze”:

Szatańskie non serviam było aż nadto owocne. – Czy nie odczuwasz wielkodusznego pragnienia, by – z wolą modlitwy i czynów – każdego dnia mówić: serviam – będę Ci służyć, będę Ci wierny! – które przewyższy owocnością tamten okrzyk buntu?

Wielu ludzi na całym świecie odmawia tę krótką i prostą modlitwę Serviam („Będę służyć”) rozpoczynając kolejny dzień życia, powierzając je Bogu. To modlitwa serca, całkowite przeciwieństwo wypowiedzianych przez szatana słów non serviam („nie będę służył”).

Jest to modlitwa podobna do „Modlitwy Jezusowej”, znanej chrześcijanom Wschodu, którzy odmawiają ją wielokrotnie w ciągu dnia. Jest to też modlitwa, którą można odmówić w momencie doświadczania pokusy, dodając: „Będę służyć Bogu”.


KOSZMARY NOCNE

Czytaj także:
„Diabelska godzina”. Czas kuszenia, który szatan upodobał sobie najbardziej?

Podobnie jak fiat Maryi

Najświętsza Maria Panna wyraziła to samo w momencie Zwiastowania: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” (Łk 1, 38). Pierwszym słowem przez nią wypowiedzianym, wyrazem pokornego posłuszeństwa jest łacińskie fiat – „niech się tak stanie”. Z tego właśnie powodu szatan nienawidzi Matki Bożej, jak to oznajmił w dialogu z o. Gabriele Amorthem.

O. Amorth: – Jakie cnoty Maryi wzbudzają twą największą wściekłość?
Demon: – Wzbudza moją złość, gdyż jest najpokorniejszym z wszystkich stworzeń, a ja jestem najbardziej dumnym spośród nich; ona jest najczystszym z wszystkich stworzeń, ja zaś nie; wreszcie ze wszystkich stworzeń ona jest najbardziej Bogu posłuszna, ja zaś zbuntowałem się!

Jak wyjaśnia sam Jezus w Ewangelii wg św. Jana, służba Bogu jest prawdziwym celem życia chrześcijańskiego:

A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec (J 12, 26).

Następnym razem, kiedy będziesz szukać modlitwy wyrażającej twą niezachwianą wierność Bogu i ufność w Jego opatrzność, powiedz po prostu: Serviam – „Będę służyć”.
Czytaj także:
Modlitwa do Maryi na czas kryzysu

Tags:
demonmodlitwa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail