Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Co papież Franciszek myśli o kobietach? Dyskusja wokół głośnej książki

HUG

© Antoine Mekary - ALETEIA

Redakcja - 08.03.18

W liście otwierającym książkę „Dziesięć rzeczy, które papież Franciszek proponuje kobietom” Ojciec Święty przyznaje, że martwi go „pewna mentalność maskulinistyczna, utrzymująca się nawet w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach”. Dodaje również: „Martwi mnie też, że nawet w samym Kościele rola służebna, do której jest powołany każdy chrześcijanin, w przypadku kobiet przeradza się czasem w role bardziej niewolnicze niż naprawdę służebne”.

Co  może zmienić kolejna dyskusja dotycząca sytuacji kobiet na świecie? Papież Franciszek ma nadzieję, że ta, jaką zapewne wywoła wydana w Hiszpanii w przeddzień Dnia Kobiet książka „Diez cosas que el papa Francisco propone a las mujeres” („Dziesięć rzeczy, które papież Franciszek proponuje kobietom”), może.

Jej autorką jest María Teresa Compte Grau, która wykłada społeczną naukę Kościoła na Papieskim Uniwersytecie w Salamance.
W otwierającym książkę liście Franciszka do autorki, opublikowanym także przez watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, papież – odnosząc się do powołania i misji kobiet – wyznał, że martwi go „pewna mentalność maskulinistyczna, utrzymująca się nawet w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach, w których dochodzi do aktów przemocy wobec kobiety, przekształcając ją w przedmiot złego traktowania, handlu i zysku, jak również wykorzystywania w reklamie oraz przemyśle konsumpcyjnym i rozrywkowym”.
Martwi mnie też, że nawet w samym Kościele rola służebna, do której jest powołany każdy chrześcijanin, w przypadku kobiet przeradza się czasem w role bardziej niewolnicze niż naprawdę służebne pisał dalej Franciszek.

Zdrowy feminizm

W okrągłym stole, zorganizowanym w Madrycie z okazji promocji książki, wzięły udział te, które o sytuacji kobiet na świecie i w Kościele wiedzą naprawdę dużo: Natalia Peiró, sekretarz generalny Cáritas; Clara Pardo, prezydent Manos Unidas; Mirian Corté, rektor Papieskiego Uniwersytetu w Salamance i, rzecz jasna, autorka książki María Teresa Compte, sekretarz akademicki Fundacji Pawła VI.

Dużo mówimy o stanowiskach, jakie mogą obejmować kobiety, ale papież zwraca uwagę na coś innego. Jeżeli chcemy mówić o teologii kobiety, musimy koniecznie skończyć z patrzeniem na kobietę jako na „podejrzaną”. Przekonanie, że grzech pojawia się za sprawą kobiety, jest fałszywe. Grzech jest ludzki, nie męski czy żeński – María Teresa Compte. Wiele robi się w sprawie równego traktowania kobiet, ale wciąż istnieją mury i przeszkody do obalenia. […] Jest wola, są dobre intencje, ale praktyka zawodzi, bo nie chodzi o likwidowanie miejsc dla mężczyzn, ale o to, że to kobiety zajmują ich miejsce – Mirian Corté. Na uniwersytetach jest więcej studentek niż studentów. Ale ich odsetek zmniejsza się, gdy dochodzimy do doktoratu, tak samo jak do profesury – Clara Pardo. Ubóstwo ma twarz kobiety. Nie tylko w Hiszpanii. Często nie są one bowiem świadome przysługujących im praw. Statystyki na całym świecie pokazują, że problem marginalizacji, złego traktowania czy niedożywienia dotyczy przede wszystkim kobiet. Także to kobiety przede wszystkim cierpią z powodu przemocy – zarówno fizycznej, jak i tej dotyczącej warunków pracy – Mirian Corté. Od czasów Oświecenia po dziś Kościół siadał do rozmów z całym światem, ale nie popełnię błędu, jeżeli powiem, że z przedstawicielkami ruchów feministycznych nie rozmawiamy. Gdzie są przedstawicielki chrześcijańskiej demokracji, które rozmawiają z feministkami? Nie możemy mówić, że nie będziemy w ogóle rozmawiać z kobietami, które popierają aborcję, bo jest wiele innych kwestii, o których można z nimi rozmawiać, by bronić godności kobiet – María Teresa Compte. Jedną z rzeczy, o którą prosi nas papież w dziedzinach takich, jak migracja czy świat pracy, jest promowanie kultury spotkania między stronami, które wydają się inne – Natalia Peiró. Mężczyźni i kobiety: wszyscy musimy być feminist(k)ami. Jezus Chrystus był pierwszym feministą w historii. Popatrzmy na Jego spotkanie z Samarytanką, spotkanie, które przełamuje bariery wszelkiego rodzaju, także te dotyczące rasy. To jej ogłosił, że jest Mesjaszem. To dowód nie tylko wrażliwości na sprawy kobiet, ale także wyraz zaufania do kobiety – a to jeden z najważniejszych problemów dzisiejszego świata – Mirian Corté. Jedyne ograniczenie dla kobiety w Kościele dotyczy kapłaństwa. Ale problemem nie jest kapłaństwo. Kapłaństwo nie uczyni kobiet równymi, to zapewnia im chrzest. Problemem jest cała reszta. Kiedy powołanie staje się synonimem hasła „możesz być wykorzystywana” – to jest problem – Mirian Corté. Potrzebna jest nie tylko refleksja nad sytuacją kobiet, ale nad rolą całego laikatu – Mirian Corté.

I jeszcze męski głos:

Lepiej byłoby dziś mówić o różnych feminizmach, nie o jednym feminizmie, bo nasz feminizm wywodzi się z chrześcijaństwa i jest zgodny z prawdą Ewangelii – Fernando Prado, moderator debaty.

Dlaczego warto dyskutować? I myśleć o zmianie sytuacji

Potrzebne są nowe poszukiwania w dziedzinie antropologii, uwzględniające postęp naukowy i obecną wrażliwość kulturową, aby coraz bardziej pogłębiać tożsamość nie tylko kobiecą, ale także męską, tym samym lepiej służąc człowiekowi jako takiemu – mówi Franciszek. Podążanie w tym kierunku przygotowuje „nowe, ciągle odnawiające się człowieczeństwo”.

Źródło: Vida Nueva

Tags:
feminizmkobietypapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail