Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Co C.S. Lewis nazywał „rakiem toczącym ducha”? To też nasza choroba

KOBIETA

Pexels | CC0

Zuzanna Górska-Kanabus - 26.02.18

Bycie dumnym może oznaczać głębokie zadowolenie z czegoś lub kogoś, ale może być też jednym z najbardziej destrukcyjnych sposobów funkcjonowania.

To cudowne uczucie, gdy jesteś dumny z czyichś osiągnięć. Małżonkowie i rodzice doskonale znają to uczucie głębokiego zadowolenia, gdy widzą, jak ich druga połówka lub dzieci świetnie sobie z czymś radzą. Niektórzy mówią, że w takich sytuacjach ich serce rośnie, napełnia ich błogość, radość i miłość.

Duma jako współzawodnictwo

Jednak jeżeli u podstaw dumy leży współzawodnictwo, a nie miłość, to zmienia się ona w jedno z najbardziej destrukcyjnych uczuć. Osoba dumna w tym znaczeniu ciągle rywalizuje i szuka sposobów, aby być lepszą od innych. Cieszy się ze swoich sukcesów tylko wtedy, gdy wiąże się to z pokonaniem kogoś innego. Ona nie ściga się z samym sobą, ale zawsze z innymi ludźmi.

C.S. Lewis w książce Chrześcijaństwo po prostu tak opisuje tę postawę:

Duma nie wynika z zadowolenia, że coś posiadamy, lecz z tego, że posiadamy więcej niż ktoś inny. To właśnie porównywanie napawa człowieka dumą, daje mu satysfakcję, że jest lepszy od innych.

Jeżeli ta postawa zagnieździ się w twoim sercu, to trudno będzie ci powiedzieć „wystarczy” i zwolnić, ponieważ zamiast:

 • sprawdzić, czy twoje dochody wystarczają na pokrycie twoich potrzeb, będziesz się porównywał z innymi ludźmi, a przecież zawsze znajdziesz kogoś, kto zarabia więcej;
 • uczyć się, aby zdobyć wiedzę, będziesz to robił dla ocen i dyplomów;
 • budować trwałe relacje z ludźmi, będziesz mierzył swoją wartość liczbą znajomych i prestiżem tych, z którymi masz kontakt.

Będąc dumnym, w ten sposób będziesz ciągle niespokojny, ponieważ zawsze będziesz się bał, że ktoś inny ma więcej pieniędzy, lepsze znajomości czy modniejsze ubrania. Taka postawa zabierze ci radość, poczucie satysfakcji i samoakceptację. Będzie cię powoli truła. C. S. Lewis porównuje ją do raka. We wspomnianej książce pisze:

Duma to rak toczący ducha, zżerający każdą możliwość miłości, zadowolenie, a nawet zdrowy rozsądek. W końcu prowadzi do nienawiści, wrogości i wojny.

Jakie symptomy ma destrukcyjna duma?

Następujące zachowania sugerują, że jesteś „zainfekowany” postawą destrukcyjnej dumy:

 • szukasz błędów u innych,
 • plotkujesz,
 • obgadujesz za plecami,
 • zrzędzisz i narzekasz,
 • żyjesz ponad stan,
 • zazdrościsz,
 • odczuwasz wrogość,
 • trudno ci wyrazić pochwałę, uznanie lub zachwyt,
 • pielęgnujesz urazę,
 • odczuwasz zawiść.

Jakie leczenie zastosować?

Jeżeli rozpoznałeś u siebie symptomy destrukcyjnej dumy, to te działania pomogą ci wrócić do zdrowia. Są one też doskonałe do stosowania jako profilaktyka.

 1. Wdzięczność

Pisałam o tym już wielokrotnie. Praktykowanie wdzięczności ma moc przemieniania serca. Zamiast koncentrować się na tym, czego nie masz, rozejrzyj się i zobacz, za jak wiele rzeczy możesz być wdzięczny. Pomyśl o tym wszystkim, co masz, co udało ci się osiągnąć do tej pory. Przypomnij sobie chwile szczęścia i radości, których doświadczyłeś w ostatnim czasie. Poszukaj ich i poczuj w sercu dziękczynienie.

 1. Rywalizuj sam ze sobą i doceniaj siebie

Jedyna sensowna rywalizacja to rywalizacja z samym sobą. Pracuj nad sobą, aby stawać się coraz lepszą wersją samego siebie. Dodatkowo doceniaj swoje sukcesy, nawet te małe. Nie porównuj ich z osiągnięciami innych. To jest bez sensu, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy. Coś, co dla mnie jest nie lada wyczynem, dla ciebie może być łatwizną i na odwrót.

 1. Docenianie innych i mówienie komplementów

Uciesz się sukcesami innych i doceniaj je. Nawet jak jest ci trudno, nawet jeżeli w środku zazdrościsz, to przełam się i pogratuluj drugiej osobie jej osiągnięć. Powiedz komplement.

Im częściej będziesz ćwiczył się w tych zachowaniach, tym bardziej staną się one dla ciebie naturalne. Po pewnym czasie dostrzeżesz, że masz w sobie coraz mniej zachowań, myśli i uczuć związanych z destruktywną formą dumy.

*Inspiracją dla tekstu były książki C. S. Lewisa Chrześcijaństwo po prostu oraz S. Coveya Najpierw rzeczy najważniejsze.

Tags:
rozwój
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail