Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Włoski ksiądz odnajduje „cudowne” hostie ocalałe z trzęsienia ziemi

communion-2189665_960_720

Pixabay

Philip Kosloski - 23.02.18

16 miesięcy po trzęsieniu ziemi we Włoszech spod gruzów kościoła wydobyto tabernakulum. Miejscowy kapłan uważa, że to, co zobaczył, trzeba uznać za cud podobny do cudu eucharystycznego w Sienie.

Hostie wydobyte spod gruzów

30 października 2016 roku środkowe Włochy nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 6,6 w skali Richtera zniszczyły wiele miejscowości, w tym miasto Arquata del Tronto. Kościół parafialny legł w gruzach i dopiero niedawno wydobyto spod nich tabernakulum.
Czytaj także:
Cud eucharystyczny w Lanciano. „Panie, zaradź memu niedowiarstwu!”

Zawartość tabernakulum okazała się prawdziwym cudem. Jak dowiadujemy się z amerykańskiego dziennika katolickiego „National Catholic Register”: „Hostie wyjęte z tabernakulum wydobytego spod ruin kościoła parafialnego w Arquata del Tronto nie zawierają bakterii czy pleśni, którą zwykle pokrywają się po zaledwie kilku tygodniach”.

Cyborium odnalezione w tabernakulum było wywrócone, a wewnątrz znajdowało się „40 hostii o niezmienionym kolorze, kształcie i zapachu”. Miejscowy kapłan uznał to za cud. I choć ordynariusz miejsca doradził ostrożność w formułowaniu osądów, sam uznał, że nie sposób takiego znaleziska opisać słowami.

2019_bez_Aletei_www_v1Czytaj także:
Wydarzenie o znamionach cudu eucharystycznego w Legnicy. Czy to tkanka mięśnia sercowego?

Cud eucharystyczny?

Odkrycie hostii po tak długim czasie przypomina cud eucharystyczny, który miał miejsce w Sienie. Tu cud wydarzył się 14 sierpnia 1730 roku: złodzieje wdarli się do miejscowej bazyliki i skradli tabernakulum z 351 konsekrowanymi komunikantami. Wszystkie 351 hostii znaleziono trzy dni później w skarbonie na jałmużnę znajdującej się w sanktuarium Matki Bożej w Provenzano, skąd zostały skradzione.

Przez lata hostie nie uległy zepsuciu. 14 kwietnia 1780 roku generał franciszkanów, o. Carlo Vipera, spożył jedną z hostii i oznajmił, że zachowała świeżość i była w stanie nienaruszonym. Ponieważ część z hostii została wcześniej udzielona wiernym w komunii św., ojciec generał przykazał zachować i ochronić pozostałe 230 komunikantów. Po dziś dzień są przechowywane w kościele, zachowując świeżość z dnia wypieku, sprzed niemal trzech stuleci.

Jeśli cudowność wydarzenia w środkowych Włoszech zostanie potwierdzona, będzie to kolejny cud eucharystyczny ostatnich lat. Inny możliwy cud miał miejsce na przykład w polskiej Sokółce w 2008 roku.


CUD EUCHARYSTYCZNY

Czytaj także:
Eucharystyczny cud w Sokółce. Historia, owoce i oczekiwanie na zatwierdzenie

Tags:
cudmszaWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail