Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Sześć niezwykłych zamków w Polsce. Warto je zwiedzić!

NAJPIĘKNIEJSZE ZAMKI W POLSCE

Łukasz Śmiegasiewicz/Wikipedia | CC BY-SA 3.0 pl

Magda Jakubiak - 04.02.18

Jeden ma 99 wież i 365 komnat, drugi jest polskim Hogwartem, a jeszcze inny skrywa mroczne legendy o topieniu niewiernych żon w studni. Odkryj fascynujące historie polskich zamków!

Polska ma więcej zamków niż tylko ten w Malborku czy Zamek Królewski w Warszawie. Kilka z nich pozostaje w ruinie, inne wyremontowano i nawet dołączono część hotelową. Niektóre też stanowią niepowtarzalne scenerie, wykorzystywane choćby przy produkcjach filmowych. Ale wszystkie kryją w swoich murach historie, legendy i życiorysy warte poznania.


NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Czytaj także:
5 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pomysły na weekend!


NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W POLSCE

Czytaj także:
10 najstarszych kościołów w Polsce. Ile z nich znasz?

1. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu powstał już w XIV wieku z inicjatywy samego Kazimierza Wielkiego. I chociaż przez lata był plądrowany i niszczony, ostatni mieszkańcy opuścili zamek dopiero ok. 1810 roku. W 1906 r. warownia została symbolem dopiero co założonego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (dzisiejszy PTTK). Swego czasu miejscem zainteresował się również Andrzej Wajda, który właśnie między tymi ruinami sfilmował „Zemstę” A. Fredry.

2. Zamek-pałac Krzyżtopór

Określany jako palazzo in fortezza Krzyżtopór miał być połączeniem rezydencji mieszkalnej i obronnej, inspirowanej włoską architekturą. Zamek w Ujeździe powstał w XVII wieku z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego. Obecnie, niestety, znajdziemy tutaj już tylko ruiny, wciąż jednak interesujące. Jak np. pomieszczenie stajni, gdzie według znawców mogły odbywać się koncerty ze względu na jej doskonałą akustykę.

3. Zamek w Gołuchowie

Najstarszą część zamku w Gołuchowie stanowią XVI-wieczne piwnice, pozostałości dworu Rafała Leszczyńskiego. Dwór z czasem stał się rezydencją magnacką, a dopiero w XIX wieku przybrał obecny wygląd zamku. Jego przebudową zajęła się Izabella z Czartoryskich, żona Jana Działyńskiego, ówczesnego właściciela posiadłości. Skojarzenie architektury zamku z francuskimi twierdzami znad Loary jest zdecydowanie prawidłowe. Izabella specjalnie sprowadziła francuskich artystów, aby zrealizowali tutaj swoje projekty. Oprócz tego utworzyła na terenie zamku Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie prywatne, ale ogólnodostępne muzeum złożone z własnych zbiorów.

4. Zamek Czocha

Kiedy powstawał w XIII wieku, zamek Czocha w Suchej był w rękach Czechów, a zleceniodawcą jego budowy był prawdopodobnie król Wacław I. Na przestrzeni wieków, często zmieniając właścicieli, przeszedł na polską własność. Ta warownia na Dolnym Śląsku to punkt wspólny dla wielu dramatycznych legend, wśród których pojawiają się historie o topieniu niewiernych żon w studni czy zamurowywaniu dzieci. To również polski odpowiednik Hogwartu – odbywają się tutaj zjazdy fanów Harry’ego Pottera czy „szkoła czarodziejów”.

Ciekawostka – filmy i seriale wykorzystujące przestrzenie Zamku Czocha to m.in. „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Gdzie jest generał?”, „Dolina szczęścia”, „Wiedźmin”, „Poza Lasem Sherwood”.

5. Zamek Dunajec

Pierwsze wzmianki o zamku Dunajec w Niedzicy pochodzą z 1. poł. XIV wieku, kiedy znajdował się na granicy polsko-węgierskiej i był warownią w rękach naszych sąsiadów. Dopiero w 1920 roku zamek stał się własnością Polski. Dziś potężnie dźwiga się nad jeziorem Czorsztyńskim, opływającym fortecę, a wokoło można podziwiać rozpościerające się górskie krajobrazy.

6. Zamek Moszna

Zamek Moszna już z oddali wygląda bajkowo i imponująco. Stosunkowo młody, wzniesiony ok. 1896 r., jest rozpoznawalny dzięki wznoszącym się nad nim 99 wieżom, a w jego wnętrzu znajdziemy po jednym pomieszczeniu na każdy dzień roku zwykłego. Dodatkowo środkową część zamku tworzy XVIII-wieczny pałac. Legenda głosi, że w średniowieczu wioska Moszna była własnością Zakonu Templariuszy.


NAJPIĘKNIEJSZE KLASZTORY W POLSCE

Czytaj także:
Oto najpiękniejsze klasztory w Polsce! [zdjęcia]

Tags:
historiapodróżPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail