Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Ta bazylika trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa! Jesteś ciekawy, dlaczego?

web-basilica-of-our-lady-of-peace-of-yamoussoukro-choir-paucal-cc

Paucal I CC BY-NC 2.0

Maëlys Létondot - 28.01.18

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro została konsekrowana 10 września 1990 roku przez św. Jana Pawła II. Rok wcześniej trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy chrześcijański budynek sakralny na świecie.

„Bazylika sawanny” znajduje się w Jamusukro, politycznej i administracyjnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, o trzy godziny drogi na północ od stolicy gospodarczej – Abidżanu.

Niezwykłe wrażenie wywierają gigantyczne rozmiary budowli i oczywiste architektoniczne nawiązanie do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W 1989 roku świątynia została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy chrześcijański budynek sakralny na świecie. O ile szerokość Bazyliki św. Piotra wynosi 115 metrów, to bazylika z Jamusukro liczy sobie 150 metrów. Cały jej teren obejmuje ponad 130 hektarów.

O lokalizacji Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju zadecydował pierwszy prezydent kraju – Félix Houphouët-Boigny. Jej budowa pod kierownictwem architektów Pierre’a Fakhoury i Patricka d’Hauthuille’a trwała trzy lata  (1986-1989) i wymagała zaangażowania około 4500 robotników. Święty Jan Paweł II pobłogosławił świątynię 10 września 1990 roku.

Swego czasu ten kolosalny projekt wzbudzał wiele kontrowersji z uwagi na wygórowane koszty kłujące w oczy w porównaniu z ubóstwem dużej części społeczeństwa Wybrzeża Kości Słoniowej. Ojciec Święty zdecydował się jednak udzielić swego błogosławieństwa pod warunkiem postawienia szpitala w pobliżu świątyni.

Dziś, gdy Zachodnia Afryka zdominowana jest przez wyznawców islamu, Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju dla katolików stała się głównym celem pielgrzymek.


NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Czytaj także:
5 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pomysły na weekend!


KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY

Czytaj także:
Gdzie jest największa drewniana świątynia barokowa świata? W Polsce!
Czytaj także:
Najbardziej niezwykłe kościoły na świecie. Znasz je? [zdjęcia]

Tekst pochodzi z francuskiej edycji portalu Aleteia

Tags:
Afrykabazylika
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail