Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Skąd w Warszawie wziął się drewniany Miś Uszatek?

MIŚ USZATEK W WARSZAWIE

EAST NEWS

Redakcja - 19.01.18

Nie tak dawno temu przy ulicy Baśniowej stały uszkodzone przez wichurę drzewa. Dziś na ich miejsce wprowadzają się nowi – bajkowi! – mieszkańcy.

Poranny uśmiech misia z klapniętym uszkiem poratuje chyba każdego, kto zaspał do pracy albo nie wyrabia się z projektami. Niby nic wielkiego (choć miś jest pokaźnych rozmiarów), a jednak każdemu jakby cieplej i raźniej. Maluchy pewnie przybijają Uszatkowi piątki, a starsi wzruszają się sentymentalną wędrówką do czasów dzieciństwa…

Jeszcze do niedawna zamiast misia i sowy (wkrótce będzie też krasnoludek pod grzybem) przy ul. Baśniowej stały spróchniałe drzewa, które radni dzielnicy Ochota zakwalifikowali do wycinki. Padła jednak propozycja, by je wykorzystać.

„Pomyślałam, że szkoda, by po tych drzewach została tylko dziura. Chciałam, żebyśmy nadal mogli się nimi cieszyć – w rozmowie z Gazetą Stołeczną tłumaczy Barbara Laszczkowska z Ochockiej Wspólnoty Samorządowej. – Drzewa rosły na tak zwanym placu Baśniowym, w pobliżu placu zabaw, dlatego postanowiłam, że powinny zamienić się w postacie z bajek”.

Mieszkańcy i instytucje kulturalne poparły pomysł, znalazł się też sponsor. I oczywiście artysta, czyli Andrzej ANDRE Zawadzki. Ten pochodzący z Mszczonowa rzeźbiarz ma niemałe – bo 30-letnie – doświadczenie, choć wszystkiego uczył się sam. Każdą wolną chwilę spędza w pracowni, nierzadko z synem Gabrysiem i żoną Małgorzatą, która w rozmowie z portalem eglos.pl zdradza: „Potrafi tak rzeźbić bez przerwy 12 godzin, były nawet wypadki, przecięcia, nacięcia, jednak miłość do sztuki jest silna”.




Czytaj także:
60. urodziny Misia Uszatka. Tego nie wiedziałeś o swoim idolu z dzieciństwa

Wyjątkowość prac Andrzeja Zawadzkiego (który oprócz zwierząt wykonuje też rzeźby sakralne i przedmioty) polega na tym, że wychodzą głównie spod piły mechanicznej. Doceniła je m.in. Agnieszka Holland, zapraszając artystę do współpracy przy filmie „Pokot”.

Warszawski Miś Uszatek ma też kolegę na Szlaku Bajkowa Łódź, który cieszy się taką samą sympatią mieszkańców i turystów przechadzających się po ul. Piotrkowskiej.


Chłopiec przytula misie, które sam uszył

Czytaj także:
13-latek szyje misie dla chorych na raka dzieci


black nazarene

Czytaj także:
Figura Jezusa, wokół której zgromadziło się 18 mln osób!




Czytaj także:
Na Słowacji powstała lodowa katedra. Do jej stworzenia zużyto 90 ton lodu [FOTOGALERIA]

Tags:
bajkasztukaWarszawa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail