Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Czy ks. Piotr Glas jest egzorcystą? Wyjaśniamy zamieszanie i komunikat Episkopatu

KSIĄDZ PIOTR GLAS

YouTube

Wojciech Teister - 13.12.17

Kolejne komunikaty kurii płockiej i rzecznika Konferencji Episkopatu Polski wywołały trochę zamieszania wokół ks. Piotra Glasa. Rozłóżmy je na części pierwsze i ustalmy, jak jest.

W ostatnich dniach zrobiło się głośno wokół ks. Piotra Glasa – duchownego katolickiego, który na co dzień przebywa na Wyspach Brytyjskich, a w Polsce znany jest m.in. z dużej aktywności duszpasterskiej.

Publikacja diecezji płockiej

Zamieszanie, które pojawiło się w ostatnich dniach, dotyczy dwóch komunikatów w sprawie duchownego, wydanych przez instytucje kościelne. Pierwszy został opublikowany w 34 numerze okólnika diecezji płockiej. To pismo kierowane przede wszystkim do płockich księży. Jeden z komunikatów tam zamieszczonych ma taką treść:

Na prośbę ks. biskupa Artura G. Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski przekazujemy informację dotycząca ks. Piotra Glasa. Ten były członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a obecnie pracujący w diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii, w ostatnim czasie prowadzący w Polsce wiele sesji rekolekcyjnych, dni skupień oraz warsztatów – nie posiada formalnej zgody na pełnienie posługi egzorcysty. Ponadto, podając się za egzorcystę, dopuszcza się on praktyk, których nie wolno stosować. Płock, dnia 7 grudnia 2017 r.

Ks. Piotr Grzywaczewski

Kanclerz KuriiCzytaj także:
Byłem egzorcyzmowany. Moja rodzina także. I ty pewnie też, prawda?

Komunikat rzecznika Episkopatu

Treść tego komunikatu została rozprzestrzeniona za sprawą mediów społecznościowych. Część udostępniających sugerowała, że jest to oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski ws. działalności ks. Glasa. W związku z takim rozwojem wydarzeń rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianin wydał następujące oświadczenie:

Informacja jakoby Episkopat Polski zajął stanowisko ws. ks. Piotra Glasa jest nieprawdziwa.
W związku z napływającymi pytaniami o ks. Piotra Glasa, na prośbę Rady Stałej KEP, bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w dn. 1 grudnia 2017 r. przesłał księżom biskupom pismo ks. prał. Stefana Wylężka, który jest rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
Ks. prał. Stefan Wylężek przytacza w piśmie różne opinie nt. działalności ks. Piotra Glasa, zaznaczając, że obecna praca duszpasterska ks. Glasa w Diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii nie podlega jego ocenie, ponieważ – pracując w parafii angielskiej – jest on księdzem należącym do tej diecezji. Trzeba podkreślić, iż bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w swoim piśmie skierowanym do biskupów w żaden sposób nie zajmował stanowiska ws. działalności ks. Piotra Glasa.Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12 grudnia 2017 r.

Wobec tego część internautów odebrała oświadczenie ks. Rytel-Andrianika jako dementi tekstu opublikowanego przez kurię płocką. W gruncie rzeczy teksty te nie są ze sobą sprzeczne, ale oświadczenie rzecznika KEP ma charakter precyzujący.

Sytuacja ks. Piotra Glasa

Po pierwsze, kuria płocka nigdzie nie informowała, że komunikat jest oficjalnym stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski. Rzecznik episkopatu wyjaśnia natomiast w swoim oświadczeniu, że biskupi ordynariusze otrzymali od sekretarza generalnego KEP, bp. Artura Mizińskiego zestaw opinii na temat działalności ks. Glasa i jego statusu prawnego, które zostały zebrane przez rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii ks. Stefana Wylężka.

Z zebranych i przesłanych ordynariuszom opinii wynika m.in., że ks. Piotr Glas nie podlega prawnie żadnemu z polskich biskupów, gdyż jest księdzem diecezji Portsmouth. Nie jest już egzorcystą. Nie jest to jednak formalna ocena ani stanowisko KEP na temat księdza Glasa, gdyż jako kapłan diecezji angielskiej podlega tamtejszemu biskupowi.

Tak sprawę komentuje kanclerz kurii płockiej, ks. Piotr Grzywaczewski:

Nasz komunikat jest zasadniczo skierowany do księży naszej diecezji i ma charakter czysto informacyjny. Nie ma tam potępienia czy zakazu ani oficjalnego stanowiska, są natomiast opisane, niektóre niepokojące, opinie na temat działalności ks. Glasa zebrane przez księdza prałata Wylężka.

EGZORCYZM

Czytaj także:
Co zrobić, by szatan nie miał do mnie dostępu? Rozmowa z egzorcystą

Tags:
egzorcyzmEpiskopat Polskiksiądz
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail