Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w Gdańsku – największy taki na świecie?

BURSZTYNOWY OŁTARZ W GDAŃSKU

brygidagdansk/YouTube | CC BY

Redakcja - Katolicka Agencja Informacyjna - 12.12.17

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku, w sobotę 16 grudnia, zostanie odsłonięty Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Prace nad nim trwały siedemnaście lat, a to i tak jeszcze nie koniec.

Pomysł stworzenia Bursztynowego Ołtarza w prezbiterium kościoła św. Brygidy zrodził się… w Częstochowie. Podczas wizyty na Jasnej Górze w 2000 roku ojcowie paulini pokazali pielgrzymom z Gdańska zdobione bursztynem precjoza. A przecież wiadomo, że Pomorze to „miejsce nagromadzeń najpiękniejszych odmian bursztynu”  – złocistego, przejrzystego i prześwitującego.

Dlatego tamtejsi bursztynnicy, pod auspicjami ówczesnego proboszcza parafii, ks. Henryka Jankowskiego, postanowili stworzyć „dzieło klasy niezwykłej” (jak czytamy na stronie kościoła św. Brygidy) – największy bursztynowy ołtarz na świecie. Nazwali go Bursztynowym Ołtarzem Ojczyzny, bo miał być wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności oraz za pontyfikat Jana Pawła II.

Autorem projektu jest prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem i zarazem głównym wykonawcą został słynny pomorski artysta bursztynnik, Mariusz Drapikowski.
Czytaj także:
Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny abp. Baraniaka – niezłomnego żołnierza Kościoła

Jak wygląda Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny?

W centrum ołtarza znajduje się niezwykły obraz Matki Bożej – patronki Świata Pracy, namalowany po masakrze grudniowej z 1970 r. przez ks. Franciszka Znanieckiego, artystę z Pelplina. Madonna i Dzieciątko mają bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II w 2001 r., i wspaniałe, rzeźbione szaty z unikatowej odmiany białego bursztynu.

Z kolei w mosiężnych koronach dla Maryi i Dzieciątka znalazło się 28 rubinów upamiętniających 28 robotników Wybrzeża, który zginęli w Grudniu 1970. Korony zostały ufundowane przez prezydenta Lecha Wałęsę i Danutę, jego małżonkę. Poniżej znajduje się logo Solidarności.

Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury św. Brygidy Szwedzkiej – patronki Europy i św. Elżbiety Hesselblad – brygidki, która podczas wojny pomagała rodzinom żydowskim w Rzymie, chroniąc je przed Zagładą. Po bokach prezbiterium zasiadają majestatyczne, zadumane figury z brązu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Poniżej obrazu Matki Bożej została umieszczona monstrancja z bursztynu o wysokości 1,73 metra.

Całą konstrukcję ołtarza spina olbrzymich rozmiarów winorośl, a pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł. Na tej samej wysokości zostały zainstalowane polskie krzyże: niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek. Symbolizują one drogę ojczyzny do wolności – poprzez krzyż i cierpienie.

Śmiały projekt kompozycji, mierzącej 11 metrów wysokości i biegnącej półkolem o długości 12 metrów, został doskonale wkomponowany w gotycką przestrzeń świątyni. Cała konstrukcja ołtarza zajmuje powierzchnię 120 metrów kwadratowych. Ale to jeszcze nie koniec prac. Kolejnym elementem będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, symbolizujące Eucharystię.


KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY

Czytaj także:
Gdzie jest największa drewniana świątynia barokowa świata? W Polsce!


MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA

Czytaj także:
Wszystko, czego nie wiecie o Jasnej Górze i Czarnej Madonnie

Źródła: KAI, www.brygida.gdansk.pl, www.gdansk.pl

Tags:
bazylikaGdańsk
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail