Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

5 faktów o szatanie, których możecie nie znać

LUCIFER

Public Domain

Philip Kosloski - 06.11.17

Czy szatan jest w stanie przepowiedzieć przyszłość? Czy może przesuwać przedmioty? Czy może wtrącać ludzi do piekła?

Szatan i demony to tajemnicze byty duchowe. Dokuczają nam na co dzień, choć często ich działanie nie jest dla nas dostrzegalne za pomocą zmysłów. Pismo Święte wiele mówi o szatanie i jego sługach. W ciągu stuleci Kościół lepiej poznał te duchy. Oto pięć faktów, które pomogą rzucić nieco światła na te stworzenia ciemności.


KOSZMARY NOCNE

Czytaj także:
„Diabelska godzina”. Czas kuszenia, który szatan upodobał sobie najbardziej?

1. Kim był szatan zanim pogrążył się w ciemności?

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi wyraźnie: „Kościół naucza, że był on najpierw dobrym aniołem stworzonym przez Boga” (KKK 391). W stanie, kiedy był aniołem światła (por. Iz 14, 12-15) tradycja nazywała go Jaśniejącym i niosącym światło”.

Ponadto, tradycja Kościoła wypowiada się w różny sposób o istocie anioła, którego nazywamy szatanem. Jak pisze św. Tomasz z Akwinu w swojej Summa Theologiae:

Cherubini oznaczają „pełnię wiedzy”, zaś serafini to „ci, którzy płoną” bądź „sprawiają, że płoną inni”. Tak więc nazwa cherubini łączy się z wiedzą, wiedzą o grzechu śmiertelnym; serafini zaś związani są z ogniem miłości, nie do pogodzenia z grzechem śmiertelnym. Pierwszy anioł, który zgrzeszył, nazywany jest nie serafinem, lecz cherubinem.

Kościół jednakże nie wypowiedział się dogmatycznie co do istoty szatana, tj. czy był on cherubinem czy serafinem.

2. Czy szatan jest w stanie przepowiedzieć przyszłość?

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego moc szatana nie jest jednak nieskończona. Jest on tylko stworzeniem; jest mocny, ponieważ jest czystym duchem, ale jednak stworzeniem” (KKK 395).

Jednym słowem – nie! Upadłe anioły (tak samo jak anioły światłości) nie znają przyszłości, którą odkryć przed nimi może wyłącznie Pan Bóg. W Ewangelii wg św. Marka czytamy słowa Jezusa: „Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Mk 13, 32).




Czytaj także:
Diabeł wyznał ojcu Amorthowi, że boi się Matki Bożej i różańca

Z drugiej strony, anioły ciemności pokusić się mogą o przewidzenie przyszłości na podstawie obserwacji. Demony z natury cechuje olbrzymia inteligencja, a będąc bacznymi obserwatorami ludzi i zdarzeń, są w stanie przewidzieć, co może nastąpić.

Potrafią do pewnego stopnia, z ograniczoną dokładnością, „przewidzieć” przyszłość, jednak nie dlatego, że objawione im zostało coś utajnionego przed innymi, lecz dlatego, że umieją obserwować i wyciągać wnioski, jak każdy inteligentny człowiek.

3. Czy szatan jest w stanie przesuwać przedmioty?

Aniołowie są potężnymi bytami duchowymi, lecz ich moc w sprawach fizycznych jest ograniczona. Demony tak naprawdę są w stanie mamić nas sztuczkami wizualnymi, iluzjami, za pomocą których negatywnie oddziałują na nasz umysł, przekonując go, że jakiś przedmiot się porusza, co w rzeczywistości nie ma miejsca.

Potrafią przemieszczać przedmioty materialne, rzucając nimi po całym pomieszczeniu, jak to widzimy w horrorach. Są to zdarzenia rzadkie, jednak mają miejsce. Św. Tomasz z Akwinu przygląda się temu zagadnieniu w swojej Summie.

4. Jak wygląda szatan? 

Wszystkie anioły są czystymi duchami, a więc nie posiadają ciała fizycznego, choć czasem potrafią przybrać postać człowieka lub innego stworzenia.

Jednak postać widoczna, o której wielokrotnie wspomina Pismo Święte, czy o której słyszymy w popularnych opowieściach, to tylko zewnętrzna powłoka, maska, którą zakładają, aby ukazać się naszym oczom. Z natury są to jednak byty niewidzialne.

Sztuki piękne przedstawiają szatana na wiele sposobów, pod postacią smoka, węża czy stworzeń mitologicznych. Jednak wedle swej natury szatan nie posiada formy fizycznej.


Ręka i przesypujący się piasek

Czytaj także:
Cztery chwyty diabła, które niszczą twoją relację z Bogiem

5. Czy szatan może wtrącać ludzi do piekła?

Katechizm określa to bardzo jasno:

Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem „piekło” (KKK 1033).

Krótko mówiąc, odpowiedź na powyższe pytanie jest przecząca: szatan nie może wtrącać ludzi do piekła. Odrzucając Boga, sami wybieramy dla siebie otchłań. Szatan może mieć wpływ na nasze czyny w życiu doczesnym, jednak jesteśmy wolni i do końca życia mamy możność wyboru. Jeśli człowiek idzie do piekła, dzieje się tak na skutek jego własnych, wolnych wyborów.


MODLITWA

Czytaj także:
Czy trudności w modlitwie są dziełem szatana?

Tags:
demonnauka Kościoła
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail