Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Protestant śpiewa o różańcu? Posłuchaj tego kawałka Elvisa Presleya!

Elvis Presley

Public Domain

J-P Mauro - 16.10.17

„Miracle of the Rosary” to tajemniczy utwór. Zagadką pozostaje, dlaczego dwóch zielonoświątkowców, Elvis Presley i Lee Denson, nagrało piosenkę o różańcu.

Elvis Presley zrobił spektakularną karierę w muzyce pop, zyskując przydomek Króla Rock and Rolla, a jego twórczość przyniosła prawdziwy przełom w muzyce rozrywkowej. Jego wpływ widoczny jest do tej pory, 40 lat po śmierci artysty.

la suite aprés cette publicité

Piosenka Miracle of the Rosary jest jednym z największych hitów Presleya.

la suite aprés cette publicité

„Miracle of the Rosary”

Artysta został ochrzczony w kościele ewangelickim. Wydał kilka albumów muzyki gospel, zawierających utwory takie, jak He Touched Me, Amazing Grace czy How Great Thou Art. Nadal jednak pozostaje zaskoczeniem fakt, że protestant napisał piosenkę o różańcu.

la suite aprés cette publicité

Magazyn Domincana Journal opisuje historię powstania Miracle of the Rosary. Piosenka została napisana przez wieloletniego przyjaciela Elvisa, Lee Densona, który był synem wielebnego Jamesa Densona, przewodniczącego Popular Street Mission, Kościoła zielonoświątkowego, do którego uczęszczała rodzina Presleya po przeprowadzce do Memphis w 1948 roku. Lee uczył Elvisa gry na gitarze.

la suite aprés cette publicité

Elvis Presley śpiewa o różańcu

W 1960 roku Denson napisał angielską wersję Ave Maria, która nie wzbudzała zainteresowania producentów. Pamiętając zamiłowanie Elvisa do muzyki gospel, przedstawił ją „Królowi”, któremu spodobał się ten kawałek, jednak nie zdecydował się go nagrać. Ponad 10 lat później, Presley zaskoczył Densona nagraniem Miracle of the Rosary na albumie z 1972 roku pt. Elvis Now.

Miracle of the Rosary jest w pewien sposób tajemnicza sama w sobie, chociażby przez fakt samego nagrania tej piosenki, a po drugie przez to, że nagrał ją Elvis, pamiętając ją przez 10 lat, po jednokrotnym usłyszeniu. Zagadką pozostaje, dlaczego dwóch zielonoświątkowców zechciało nagrać piosenkę o różańcu, będącym elementem katolickiej pobożności.


WHITNEY HOUSTON

Czytaj także:
Ostatnia piosenka Whitney Houston była krzykiem do Boga
Czytaj także:
Czesław Niemen śpiewa o Bogu i różańcu. Posłuchaj!
Czytaj także:
Lady Gaga z różańcem w dłoniach: tak wygląda moja walka o zdrowie

Tags:
muzykaróżaniec
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail