Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Seks – najbardziej fascynujące doświadczenie między mężczyzną a kobietą

Seks – najbardziej fascynujące doświadczenie między mężczyzną, a kobietą

Shutterstock

Katarzyna Matusz - 20.08.17

Jak długo z nim czekać? Aż do ślubu? A może warto zacząć wcześniej?

Fala, która przelewa się przez naszą kulturę, aprobująca wszelkie zachowania seksualne, zostawia za sobą zniszczenia w życiu zbyt wielu młodych ludzi – piszą Josh McDowell i Erin Davis w książce „Nagie fakty”. Jeśli chcemy, by przyjęli oni Boży plan dla swojego życia, zwłaszcza w sferze intymności, małżeństwa oraz miłości, musimy pokazać im nagie fakty dotyczące seksu.

Seks jest wspaniały i wymaga specjalnego potraktowania

Bóg chce dawać każdemu z nas to, co dobre. Granice, które On wyznacza odnośnie seksu, są po to, by nas chronić, a nie żeby nam coś odebrać – piszą autorzy. Bóg nie jest przeciwny seksowi. Sam go „zaprojektował” i chce, aby każdy mężczyzna i każda kobieta osiągnęli pełną satysfakcję w tej dziedzinie.

Stworzył seks dla małżonków jako coś, czym mogą się nawzajem obdarować i dlatego Jego przesłanie jest takie: „Seks jest wspaniały i wymaga specjalnego potraktowania, dlatego poczekaj” – czytamy w książce.

Miłość i seks

„Dzisiejsza kultura chce nas przekonać, że dzięki seksowi będziemy mogli ocenić, czy jesteśmy zakochani czy nie. Chce nam wmówić, że seks jest koniecznym składnikiem relacji między mężczyzną, a kobietą”.

Idąc Bożym tokiem myślenia, widzimy, że seks jest po to, aby budował więź między dwiema osobami. Gdy ma on miejsce poza małżeństwem wywraca relację i gmatwa emocje tak, że można go pomylić z miłością. Czy warto tak ryzykować?

Lepiej się poznamy

Testowanie relacji nie zapewnia większej intymności ani nie prowadzi do lepszego seksu – przekonują autorzy. Powołując się na lekarza, który pokazał niszczące konsekwencje seksu pozamałżeńskiego. Wśród nich znalazły się: rozwiązłość, aborcja, niestabilne życie rodzinne, odrzucanie mężczyzn, wystawienie kobiet i dzieci na różnego rodzaju zagrożenia. Czy tego chcemy dla naszych najbliższych?

Seks a zdrowie psychiczne

Młodzież aktywna seksualnie jest trzykrotnie bardziej skłonna do depresji oraz do podejmowania prób odebrania sobie życia, niż ich rówieśnicy zachowujący abstynencję – piszą McDowell i Davis, i kontynuując powołują się na dr Mc Kissic Bush, która mówi, że „istnieje silny związek pomiędzy depresją, utratą poczucia własnej wartości i zaburzeniami emocjonalnymi a liczbą osób, z którą uprawialiśmy seks”.

Przekonuje, że im większa liczba osób, z którymi byliśmy w relacji seksualnej, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawią się problemy ze zbudowaniem dobrej więzi z osobą, z którą pragniemy spędzić resztę życia.

25 chorób przenoszonych drogą płciową, na 19 z nich nie ma lekarstwa

„Wyobraź sobie, że w szkole średniej podejmujesz decyzję o inicjacji seksualnej. Kilka lat później wychodzisz za mąż, chcecie mieć dzieci, ale masz problem z zajściem w ciążę. Idziesz do lekarza i dowiadujesz się, że masz zapalenie w obrębie miednicy mniejszej, bo kiedyś w przeszłości zostałaś zakażona chlamydią”. Nie wiedziałaś o tym, nie miałaś żadnych objawów. Teraz powiedz swojemu mężowi, że nigdy nie będziecie mieć własnych dzieci.

„Mając 15 lat, idziesz do łóżka z dziewczyną, bo wydaje ci się, że ją kochasz. Dziesięć lat później zaczynasz rozumieć, czym jest prawdziwa miłość i żenisz się. Twoja żona w dniu ślubu jest dziewicą. Kilka lat później zaczyna cierpieć na niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych. Okazuje się, że to rak szyjki macicy najprawdopodobniej spowodowany przez wirus HPV, którego ty jej nieświadomie przekazałeś”. Ona teraz poniesie skutki.

Czekanie jest możliwe

Trzymanie się ścieżki czystości nie zawsze będzie łatwe – pewnie już coś o tym wiesz, pisze McDowell i zachęca – znajdź zaufanych ludzi, którzy udzielą ci mądrych rad. Wyrusz na wojnę wraz z innymi wojownikami. Bądźcie przed sobą wzajemnie odpowiedzialni za tę sferę życia. Pomagajcie sobie, gdy komuś zdarzy się upadek. Daj innym dobry przykład. Warto czekać – zachęca autor.

Dla rodziców

W książce Josha McDowella i Erin Davis „Nagie fakty” wydanej przez Oficynę Wydawniczą VOCATIO, znajdziecie odpowiedzi na 39 pytań na temat seksu, których rodzice woleliby nie usłyszeć. A są to m.in. Jak z tą prezerwatywą? Czy dobrze, żebyśmy razem pomieszkali? Jak mogę przekonać się, że ktoś mnie kocha? W jaki sposób mówić „nie”? Jak daleko jest za daleko?
Czytaj także:
3 ważne pytania o seks, które powinniście sobie zadać przed ślubem


Szczęśliwa para nad brzegiem morza

Czytaj także:
9 powodów, dlaczego z seksem warto czekać do ślubu

Tags:
małżeństwoseks
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail