Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Niewidomy Piotr na Jasną Górę dotrze dziś na…. rowerze. Cud?

Niewidomy Piotr pokonał 75 km na rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę

Tandem dla Piotra/Facebook

Redakcja - 19.08.17

Tak! Cud! Zdarzył się, dzięki dobrej woli ludzi, którzy pomogli mu w osiągnięciu tego wyzwania. 30-letni niewidomy Piotr Franiek z Kielc z grupą ponad 500 rowerzystów pielgrzymujących rowerami na Jasną Górę dotrze do sanktuarium w sobotę 19 sierpnia.

Cała wyprawa jest częścią V Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Pierwszy dzień trasy, liczący około 75 km, rozpościerał się między Kielcami a Wiślicą. By dotrzeć do celu, muszą pokonać 280 km. To jedna z największych pielgrzymek rowerowych w kraju.

Nowy, francuski tandem

Piotr jedzie na pielgrzymkę po raz drugi, ale po raz pierwszy – na nowiutkim tandemie sprowadzonym z Francji dzięki zbiórce społecznej.

Rower Lapierre kosztował ponad 10 tys. zł – tyle udało się zebrać podczas trwającej od maja do lipca 2017 r. zbiórki. Pieniądze zbierano poprzez Stowarzyszenie Wesoła 54 w Kielcach, prowadząc zbiórki do puszek – podczas koncertu Gospel, Wieczoru Uwielbienia, Rajdu Emeryk, Rajdu Suchedniowskiego i innych.

Aneta Winiarska – Syska, rzeczniczka pielgrzymki opowiada:

Puszki postawiliśmy także w serwisach rowerowych, pomogły firmy m.in. „Fajny rower” Piotra Zielińskiego, czy Sklep Rowerowy „Poręba”, który ten piękny tandem sprowadził.




Czytaj także:
Pojedź z Karolem na wycieczkę! Niewidomy szuka partnera do tandemu

Codziennie inny towarzysz

Piotr na pielgrzymce rowerowej potrzebuje codziennie towarzysza – pilota prowadzącego tandem. Dzisiaj był nim Tomasz Dziarmaga. Codziennie będzie to inna osoba – chętnych nie brakowało.

Pierwszy dzień bardzo pozytywnie Piotra zaskoczył. W rozmowie z KAI wyznaje:

Jechało mi się zupełnie inaczej niż rok temu, bo rower jest idealny, a przed rokiem psuł się i bez przerwy coś w nim naprawialiśmy. Dużo lżej się jedzie, nie męczę się prawie wcale, a pilot to już zupełna rewelacja. Każdym przejechanym kilometrem dziękuję Bogu i ludziom za ten dar.

Opowiada, że najtrudniejszy odcinek prowadził z Chmielnika do Szańca, bo cały czas pod górę.

Ludzie wciąż nas pozdrawiali, słyszałem, jak pokazywali dzieciom tandem– opowiada Piotr.




Czytaj także:
Grają w filmie, którego nigdy nie zobaczą. Niewidomi aktorzy na planie

Nie tylko rower

Rower to nie jego jedyna pasja. Żegluje i śpiewa w chórze gospel. Pracuje jako informatyk w Okręgu Świętokrzyskim Polskiego Związku Niewidomych, ucząc osoby niewidome elektroniki i obsługi codziennych urządzeń.

Pierwszy dzień pielgrzymi rowerowi zakończyli Mszą św. i Apelem Jasnogórskim w bazylice w Wiślicy. Była m.in. niespodzianka dla kierownika i pomysłodawcy rowerowej – ks. Tomasza Biskupa. Otrzymał od pielgrzymów ornat z logo pielgrzymki i dwie stuły, z symbolami i napisami nawiązującymi o pielgrzymki rowerowej.

Pielgrzymom towarzyszy 11 księży, 6 sióstr zakonnych i klerycy.




Czytaj także:
Sierpień miesiącem… pielgrzymek. To fenomen na skalę europejską!

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl

KAI/og

Tags:
niepełnosprawnośćniewidomipielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail