Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

CIA w posiadaniu informacji o zamachu na Jana Pawła II?

web3-pope-john-paul-ii-saint-attack-east-news

EAST NEWS

Aleksandra Gałka - 14.07.17

Amerykański politolog i pisarz Paul Kengor wzywa Donalda Trumpa, by ujawnił informacje o zamachu na Jana Pawła II, w których posiadaniu jest CIA.

Kengor jest autorem książki o współpracy prezydenta USA Ronalda Reagana z Karolem Wojtyłą.

W rozmowie z amerykańskim portalem „Daily Signal” Kengor stwierdził:

[Wywiad Moskwy] zlecił zamach na papieża i jest to najwyższy czas, byśmy dowiedzieli się, co naprawdę się zdarzyło.

W wywiadzie dla „Daily Signal” politolog przekonuje, że dotarł do „supertajnych materiałów wywiadu amerykańskiego”, które dotyczą próby zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie.
Czytaj także:
Zamach na Jana Pawła II. Najważniejsze wydarzenie pontyfikatu?

Odpowiedzialność za zamach

Kengor dąży do wykazania, że to Kreml jest odpowiedzialny za zamach. Nazywa go nawet „zbrodnią stulecia”.

Autor w swojej książce dowodzi także, że ówczesny prezydent Ronald Reagan oraz ówczesny szef CIA William Casey mieli od początku podejrzenia, że za przygotowaniami do zamachu stoi Związek Radziecki. Przypuszczeń tych nie podzielały amerykańskie elity polityczne: hierarchia amerykańskiego wywiadu, Departament Stanu oraz „pragmatycy” z Białego Domu.

Sceptycyzm ten miał poskutkować tym, że dyrektor CIA William Casey – zdaniem Kengora – wyznaczył do przeprowadzenia dodatkowego supertajnego dochodzenia „dwie dzielne kobiety”. Jak przekonuje amerykański politolog, śledztwo to miało potwierdzić teorie Caseya i Reagana.

Kengor informuje, że na prośbę Jana Pawła II prezydent Reagan nie ujawnił jednak raportu. Papież obawiał się, że mogłoby to zwiększyć napięcia między Waszyngtonem a Moskwą.
Czytaj także:
13 maja 1981: zamach na Jana Pawła II wydarzył się w miejscu niezwykle symbolicznym

Siła pielgrzymek

Jak przypomina PAP, tajne materiały rządowe (w zależności od tego, jak ważne są dla bezpieczeństwa państwa) mogą być utrzymywane w tajemnicy nawet przez 75 lat. Prezydent ma jednak specjalne przywileje w tej kwestii i może ujawnić je nawet po upływie 25 lat. Z tej możliwości skorzystał Barack Obama upubliczniając w 2012 roku tajne materiały amerykańskiego wywiadu dotyczące zbrodni katyńskiej. Kengor chce, by Donald Trump teraz skorzystał z tego prawa.

Paul Kengor w swojej najnowszej książce „Papież i prezydent: Jan Paweł II i Ronald Reagan i niezwykła, nieznana historia XX wieku” zwraca uwagę na rolę tych dwóch postaci w obaleniu komunizmu. Skupia się także na pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski – zwłaszcza tej w 1979 roku.

Podczas odczytu w waszyngtońskiej Fundacji Heritage powiedział:

Było to uderzenie w sam środek bloku komunistycznego. Wkrótce na najwyższym szczeblu władz w Moskwie zapadła decyzja o dokonaniu zamachu na papieża.Czytaj także:
„Przeklęty eksponat”. Pistolet Ali Agcy w Wadowicach

Źródło: PAP

Tags:
jan paweł IIkomunizmUSAzamach
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail