Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rodzina Ulmów doceniona w Europie. Niezwykła wystawa w Parlamencie Europejskim

Rodzina Ulmów doceniona w Europie. Niezwykła wystawa w Parlamencie Europejskim

Darek Delmanowicz/PAP

Katolicka Agencja Informacyjna - 29.06.17

Wystawa „Samarytanie z Markowej” jest obecnie prezentowana w kilku miastach Europy, m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Centrum Kultury Żydowskiej w Lipsku w Niemczech.

Dr Anna Stróż, kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w rozmowie z KAI opowiadała o przedsięwzięciu:

Wystawa towarzyszyła otwarciu naszego muzeum. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych była pokazywana w niemal wszystkich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Poza tym przykuła uwagę wielu instytucji niezwiązanych z dyplomacją. Na ich zaproszenie bardzo często ją wypożyczamy.

Wystawa składa się z 20 plansz, ma charakter edukacyjny i jest poświęcona w szczególności Rodzinie Ulmów, ale ukazuje też innych mieszkańców Markowej, którzy pomagali Żydom.
Czytaj także:
Jakim cudem udało się Żabińskim ocalić około 200 Żydów?

Wystawa w kilku miastach

Wernisaż wystawy „Samarytanie z Markowej/ The Good Samaritans from Poland” w Parlamencie Europejskim miał miejsce 27 czerwca. Ekspozycja została uzupełniona o planszę z historią dębu Józef z Wiśniowej – Europejskiego Drzewa Roku 2017, w którym dzięki pomocy okolicznej mieszkanki ukryli się dwaj żydowscy bracia z Frysztaka.

W wernisażu wystawy, obok inicjatora tego wydarzenia – europosła Tomasza Poręby, udział wzięli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, a także Jakub Pawłowski z Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Ponieważ ekspozycja jest wydrukowana w kilku egzemplarzach, jednocześnie może być pokazywana w różnych miejscach. Tak jest choćby teraz – oprócz Brukseli, jest ona obecna także przed budynkiem Centrum Kultury Żydowskiej Ariowitsch-Haus w Lipsku w Niemczech. Ta wystawa została zorganizowana dzięki staraniom tamtejszej filii Instytutu Kultury Polskiej.

Samarytanie z Markowej

Tytuł wystawy związany jest z fragmentem Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie, który był podkreślony na czerwono w Biblii Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie w swoim domu ukrywali Żydów podczas II wojny światowej. 24 marca 1944 r. hitlerowcy zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci.

Więcej o historii Ulmów przeczytać można w naszym artykule:
Czytaj także:
Rodzina Ulmów. Bohaterowie z Markowej

Tags:
EuropaHolocaustPolskapomocżydzi
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail