Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Jak nie dać się rano? 13 sposobów na dobry początek dnia

Kawa w filiżance na stole

Mattia Pelizzari/Stocksy United

Ashley Jonkman - Marta Szostkiewicz - 27.06.17

Jest szósta rano i właśnie wstałaś: zwarta i gotowa! No, powiedzmy. Poranki nie są łatwe. Zobacz, jak w prosty sposób można ułatwić sobie start w dobry, owocny dzień. To sposoby naszych Czytelniczek. Działają, sprawdziłyśmy!

Jest szósta rano i właśnie wstałaś: zwarta i gotowa! No, powiedzmy. Zazwyczaj twoje ciało jest już obudzone, ale umysł jeszcze chętnie by pospał? Dla większości z nas poranki nie są łatwe.Dobre rady na dobry początek dnia? Planowanie oraz poranna rutyna są kluczowe, by dobrze rozpocząć dzień.

Być może nie przykładasz wagi do detali, ale kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, z pozoru nieistotne szczegóły stają się dużo ważniejsze niż mogłabyś przypuszczać. Pozwolą ci opanować poranną rzeczywistość w miarę szybko i bezboleśnie.



Czytaj także:
10 dobrych nawyków, które uprzyjemnią codzienność

Drobiazgi mają znaczenie

Myśląc o rozwoju osobistym Amerykanki często cytują słowa emerytowanego admirała Williama H. McRavena, który na wykładzie inaugurującym rok akademicki na Uniwersytecie Stanu Teksas powiedział, że jeśli ktoś chce zmieniać świat, powinien zaczynać każdego poranka od starannego… posłania własnego łóżka: Jeśli zaścielisz łóżko, spełnisz pierwsze zadanie nowego dnia.

Poranne pościelenie łóżka umacnia przeświadczenie, że drobiazgi mają w życiu znaczenie. Jeśli nie przyłożysz się do małych rzeczy, nie będziesz potrafił dokonać wielkich. A jeśli wrócisz do domu po kiepskim dniu i zobaczysz zaścielone przez siebie samego łóżko, szybciej uwierzysz, że następny dzień będzie lepszy.

Zapytaliśmy 13 bardzo zajętych kobiet, jakie są ich recepty na to, by każdy dzień był bardziej efektywny i lepiej zorganizowany. Większość z nich odpowiedziała, że udany dzień zaczyna się właśnie od zaścielenia łóżek w sypialniach.

Niektóre dodają, że ich poranne rytuały mają również głębszy, bardziej duchowy wymiar. Część odpowiedzi może Was zaskoczyć!

Na dzień dobry kilka minut w samotności

Małgorzata, trzydziestoletnia pomoc dentystyczna z Gdańska, podkreśla, jak ważny jest czas dla siebie samej, zanim wyprawi dzieci do szkoły. Kilka minut w samotności z kubkiem kawy pozwala zebrać myśli, zachować spokój i pogodę ducha przez resztę dnia.

Biblia na dobry początek

Większość bardzo zajętych ludzi już od pierwszych chwil po przebudzeniu jest zestresowana i zdenerwowana. 31-letnia Dani z Huston, aby się uspokoić, rano włącza na swoim telefonie aplikację z nagraniem Biblii. Słucha jej i przygotowuje się do wyjścia, to pozwala zachować równowagę duchową i lepiej skoncentrować się na obowiązkach.




Czytaj także:
10 zwyczajów, które pozwolą ci oszczędzić czas

Lśniący zlewozmywak

27 -letnia Magda z Krakowa jest prawniczką i mamą jedynaka. Jej zdaniem, staranie o dobry początek dnia zaczyna się dnia poprzedniego. Zawsze wieczorem trzeba pozmywać naczynia. Z wysprzątaną na błysk kuchnią poranki są znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czysta kuchnia pomaga ,,wyczyścić” umysł, uporządkować myśli i zacząć dzień w dobrym nastroju. Podobnego zdania jest amerykańska „Perfekcyjna Pani domu”: jeśli wypolerujesz zlewozmywak wieczorem, rano będziesz gotowa na szczęśliwy i owocny dzień.

Przemyśl, ile czasu naprawdę potrzebujesz na zrobienie konkretnej rzeczy

Joanna, 30-letnia mama dwójki dzieci z Piaseczna koło Warszawy, poranek zaczyna od włączenia ekspresu. Odkryła, że zaparzenie dzbanka kawy zajmuje całe 6 minut. W tym czasie można nastawić pranie, albo pościerać kurz z szafek. Dobre wykorzystanie nawet krótkiej chwili pozwala być dużo bardziej efektywnym. Często wydaje nam się, że potrzebujemy masę czasu, by zrobić coś konkretnego, a tu proszę, wystarczy tylko 6 minut! Wygospodaruj codziennie kilka razy po sześć minut, a znajdziesz czas na opróżnienie zmywarki, zapłacenie rachunków przez Internet albo na telefon do pediatry. I jeszcze jedno, bezcenne osiągnięcie: Okażesz się pracowitą i wspaniale zorganizowaną osobą!

Przyjemne z pożytecznym

Amber, 35 -letnia mama z Albuquerque, stara się łączyć codzienne obowiązki z zabawą i ciekawymi propozycjami spędzania czasu dla jej dzieci. Zakupy czy konieczną wizytę w warsztacie mechanika samochodowego można łatwo połączyć z odwiedzinami w bibliotece z pięknymi książkami dla dzieci lub spacerem po parku pełnym pięknych różanych krzewów. Łączenie przyjemnego z pożytecznym sprawia, że dzieci są zadowolone, a kolejne pozycje na liście spraw do załatwienia odhaczone. A i dzień jest bardziej przygodą, niż ciągłym wyścigiem z czasem.




Czytaj także:
10 drogowskazów (podobno) zostawionych przez Sokratesa

„Czysta dziesiątka”

W domu Agaty, matki trójki dzieci mieszkającej w bliźniaku na peryferiach Krakowa podczas sprzątania obowiązuje reguła „czysta dziesiątka”. Przez 10 minut wszyscy domownicy sprzątają swój fragment domu. Kiedy czas upłynie, każdy kończy swoje zadanie. Nadspodziewanie dużo można osiągnąć w 10 minut, kiedy domowa drużyna pracuje wspólnie, a każdy jest skoncentrowany na jak najlepszym wykonaniu swojego zadania.

Zamawiaj z karty dań

Wszyscy wiemy, że gotowanie nie jest trudne samo w sobie. Najgorsze jest wymyślenie, co ma być na obiad , a potem robienie zakupów i przygotowanie wszystkich niezbędnych składników. Eryn, 33-letnia mama z Albuquerque, precyzyjnie planuje pięć zestawów na każdy dzień tygodnia, a zakupy robi w weekend. Każdy zestaw można wykorzystać w dowolny dzień.

Kiedy zbliża się pora kolacji i dzieci dopytują się, co będzie na stole, wybiera jedną z zaplanowanych kolacji bez zachodzenie w głowę, co by tu dziś ugotować i bez miotania się między lodówką a spiżarką.

Żadnych wytartych spodni…

Anna, 29-latka z Tarnowa, prowadzi dom i nie pracuje zawodowo. Jednak zauważyła, że kiedy rano ubierze się elegancko zamiast w rozciągnięte T-shirty, jest w lepszym humorze. Zaczyna więc dzień w taki sam sposób, jak jej wychodzący codziennie do pracy mąż. Zastanawia się, co na siebie włożyć. Gustowny (i oczywiście wygodny) strój sprawia, że łatwiej jej wykonywać domowe obowiązki i pomaga przygotować się na wszelkie niespodzianki i spotkania, które przyniesie pracowity dzień.


Bałagan na stole

Czytaj także:
Posprzątaj, poczujesz się lepiej!

Pierwsza rzecz, którą przeczytasz w ciągu dnia, ma znaczenie

Poranna lektura koszmarnych wiadomości na portalu informacyjnym czy w codziennej gazecie może cię zdołować na resztę dnia. Carrie, 34 lata, z Thornton w stanie Colorado, każdego poranka, pijąc kawę, czyta kilka fragmentów z Pisma Świętego. Wszyscy domownicy wiedzą, że rano zawsze znajdą ją na ulubionej kanapie z Biblią i kubkiem kawy. Te chwile pozwalają jej odnaleźć spokój i zachować duchową równowagę.

Trzymaj bałagan pod kontrolą

Uwielbiamy mieć posprzątany dom, ale nie zawsze się to udaje. Weronika, 34-letnia księgowa z Katowic pogodziła się z bałaganem, stosując jedną zasadę. Nieporządek jest dozwolony, ale tylko na jednym końcu kuchennego stołu. W ten sposób cały dom jest „ogarnięty”, a stertą na kuchennym stole Abbie zajmuje się, gdy znajdzie trochę wolnego czasu.

Wracaj gładko do przerwanego zajęcia

Leigh z Nowego Jorku, 42 lata, stosuje technikę z poradnika pod zagadkowym tytułem „Jak pisać magisterkę przez 15 minut dziennie”. Leigh kończy dzień pracy nawet w środku myśli, zamiast wstawać od biurka, kiedy już nic mądrego nie przychodzi jej do głowy. Zawsze jednak pamięta, by zostawić kartkę z przypomnieniem dla siebie samej, na czym skończyła. Dzięki temu następnego dnia łatwo jej się zorientować, w którym punkcie przerwała pisanie i powrócić do przerwanej pracy. Dlatego nie traci czasu na zastanawianie się, „czym to ja dziś miałam się zająć”.




Czytaj także:
Jesteś smutny, rozdrażniony? Sprawdź, czy potrzebujesz diety informacyjnej

Wszystko w swoim czasie

Dla Małgorzaty z Warszawy, 31 lat, liczy się każda minuta. Musi pogodzić obowiązki mamy i pracę zawodową, którą wykonuje w domu. Każda domowa czynność ma wyznaczoną porę, a ona nie walczy z wyrzutami sumienia, że rzeczy do zrobienia zaczynają się piętrzyć. Ściele łóżka i sprząta sypialnie zawsze rano, ale zmywanie naczyń odkłada do pory obiadowej. Dziecięce zabawki sprząta przed popołudniową drzemką swoich pociech, ale przedtem nie zawraca sobie nimi głowy. Przestrzeganie rozpiski, co i kiedy powinno być zrobione, pozwala uniknąć stresu i poczucia winy, kiedy w domu jest trochę bałaganu i wydaje się nam, że nie panujemy nad sytuacją. Renee jest pewna, że kiedy wybije pierwsza po południu porozrzucane klocki i samochodziki na pewno znajdą się w swoich pudłach.

Wygospodaruj trochę wolnego czasu i zachowaj go dla siebie

Wieczory i weekendy to czas dla Ciebie, prawda? Pod warunkiem, że nie masz nic do załatwienia ze swojej listy zadań. Alexis Deise, 42 lata, zdradza sposób na zachowanie wolnego czasu dla siebie. „Oto mój tajny patent: wiele drobnych spraw staram się załatwiać w przerwach w pracy. W porze lunchu udaje mi się wpaść na siłownię; przed południem, kiedy mamy krótką przerwę na kawę, płacę domowe rachunki, umawiam lekarskie wizyty, odpisuje na maile od nauczycieli moich dzieci. To trwa tylko chwilę, a dużo łatwiej mi się skupić w biurze niż w domu, gdzie co chwilę ktoś mnie odrywa jakąś niecierpiącą zwłoki ważną sprawą… W ten sposób wieczorami mam naprawdę czas dla siebie!

Tags:
rozwój
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail