Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Nikifor – niewidzialny artysta. Co nam mówi o nas samych?

Nikifor przy pracy

Wikipedia

Monika Anna Jałtuszewska - 26.06.17

Jego historia wciąż prowokuje wiele pytań. Na ile potrafię dostrzec człowieka w człowieku ubogim, bezdomnym, odrzuconym? Czy otwarcie nim gardzę, czy może lituję się nad nim z wyższością?

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Życie Nikifora, a właściwie Epifaniusza Drowniaka, od początku było naznaczone cierpieniem. Urodził się w 1895 roku w Krynicy Zdroju jako syn łemkowskiej żebraczki, która trudniła się noszeniem wody do lokalnych schronisk i pensjonatów. Tożsamość jego ojca jest nieznana. Legenda głosi, że był polskim malarzem.

Żebrak-artysta

I to właśnie malarstwo uczyniło Nikifora nieśmiertelnym. Już gdy był dzieckiem, fascynowały go ikony w cerkwi, do której zabierała go matka. Dlatego tematyka religijna była później jednym z głównych motywów twórczości artysty. A samo malarstwo – całym jego życiem.

Dzięki niezwykłemu talentowi, pogardzany żebrak-niemowa stał się cenionym przedstawicielem nurtu w malarstwie, zwanego prymitywizmem. Jego obrazy, tworzone choćby na opakowaniach po czekoladkach znalezionych na śmietniku, do dziś zachwycają. Przede wszystkim dziecięcą prostotą i niepowtarzalną kolorystyką.
Czytaj także:
Malarz, tancerz, podrywacz i… złodziej roweru. Witold Pilecki jakiego nie znacie!

Nikifor został doceniony dopiero pod koniec życia. Życia, które nie szczędziło mu bólu, odrzucenia i upokorzeń. Z językiem przyrośniętym do podniebienia nie potrafił komunikować się z otoczeniem. Wypędzany z eleganckich, krynickich deptaków, aby nie straszyć kuracjuszy, tworzył na uboczu. Szczególnie upodobał sobie murek w pobliżu kościoła, gdzie codziennie oddawał się swojej pasji.

Obrazy sprzedawał za marne grosze – było to jego jedyne źródło utrzymania. Całym dobytkiem życia bezdomnego artysty była drewniana skrzynia, w której przechowywał swoje jedyne skarby, czyli obrazy. Skrzynia ta służyła mu także za… łóżko.

Azyl w świątyni

Losy „Matejki z Krynicy” do dziś pozostają jaskrawym przykładem społecznej znieczulicy i ślepoty. Codziennie mijały i wyśmiewały go tłumy ludzi, ale nikt nie potrafił dostrzec w nim człowieka.

A był artystą o wrażliwym sercu, mającym szczerą relację z Bogiem. Widać to w wielu jego obrazach, przedstawiających anielskie orszaki i świętych, z którymi rozmawiał, spędzając długie godziny w ławach cerkwi. To właśnie świątynia była jego azylem, gdzie uciekał przed upokorzeniami ze strony świata.

Jego historia wciąż prowokuje wiele pytań. Na ile potrafię dostrzec człowieka w człowieku ubogim, bezdomnym, odrzuconym? Czy otwarcie nim gardzę, czy może lituję się nad nim z wyższością? A Ty – ilu Nikiforów mijasz codziennie na swojej drodze?


Ksiądz trzymający Komunię Świętą w dłoniach

Czytaj także:
Nie mogłam przystąpić do Komunii. Żebrak zrobił to za mnie

Tags:
malarstwospołeczeństwo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!