Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Film pokazuje, jak barbarzyńsko niszczony jest kościół. Jak odpowiadają chrześcijanie?

Żołnierze Państwa Islamskiego niszczą kościół w Marawi w Filipinach

Konrad Sawicki - Aleksandra Gałka - 05.06.17

Gdy po obejrzeniu wideo przejdzie pierwsza złość, pomyślmy o tym, że terroryści mogą co prawda zniszczyć nasze kościoły, ale nie mają mocy zniszczyć naszego chrześcijaństwa. I to wydaje się adekwatna odpowiedź na tak okrutną dewastację materii – ożywienie chrześcijańskiego ducha.

Poprzewracane i ciskane o podłogę rzeźby świętych. Kopana i deptana figura zmartwychwstałego Chrystusa, figura Matki Boskiej rozbijana przy pomocy świecznika. Przewrócony krzyż. Rozdzierane zdjęcia papieży Franciszka i Benedykta XVI. W końcu rozniecony ogień w budynku kościoła. Takie właśnie sceny pojawiają się w nagraniu opublikowanym przez powiązaną z tzw. Państwem Islamskim agencję informacyjną Amaq.
Czytaj także:
Atak ISIS na Filipinach: przynajmniej 21 zabitych, katolicki ksiądz i wierni porwani

Marawi broni się przed ISIS

Wideo jest relacją nagraną przez samych dżihadystów i przedstawia przebieg ich świętokradczej akcji. Grupa uzbrojonych mężczyzn (niektórzy są zamaskowani, inni pokazują swoje twarze) dewastuje jeden z kościołów katolickich w Marawi na południu Filipin.

Miasto próbują opanować bojownicy z radykalnej islamskiej organizacji Maute. Są to lokalni zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego, które planuje zbudować swój bastion w Azji Południowo-Wschodniej. Dżihadyści zabili w tym mieście 21 osób, ścięli oficera policji oraz porwali katolickiego kapłana i jego wiernych.

Oddziały filipińskiej armii próbują kontrolować to 200-tysięczne miasto i odbić je z rąk islamskich bojowników. Prezydent Filipin Rodrigo Duterte wprowadził stan wojenny na całym terytorium wyspy Minadanao. Nie wykluczył jednak, że może się rozszerzyć na cały kraj.

Jak podaje Daily Mail, starcia w mieście Marawi pochłonęły już łącznie 178 ofiar śmiertelnych, w tym 20 cywilów.
Czytaj także:
Co łączy Polaków i Filipińczyków?

Dewastacja kościoła ożywia ducha?

Za każdym razem, gdy pojawiają się takie lub bardziej drastyczne obrazy, powstaje pytanie, jak sobie z tym radzić. Czy oprócz oczywistych uczuć smutku i złości jako chrześcijanie powinniśmy patrzeć na to z jakiejś innej, wyższej perspektywy? Może z perspektywy cnoty chrześcijańskiej nadziei?

Na pewno warto pamiętać o starożytnej i wielokrotnie wypróbowanej mądrości pierwszych uczniów Jezusa, zapisanej przez Tertuliana: „Krew męczenników jest posiewem chrześcijan”. Na tym filmie nie widzimy krwi, jednak można poprowadzić pewną analogię. Jeśli masowe prześladowania i męczeństwo nie zabiły chrześcijaństwa, a wręcz dały impuls jego rozwojowi, to może dzisiejsze prześladowania i dewastacje naszych świątyń w efekcie przyczynią się do odrodzenia czy też ożywienia chrześcijaństwa XXI wieku?

Gdy więc przejdzie pierwsza złość, pomyślmy o tym, że terroryści mogą co prawda zniszczyć nasze kościoły, ale nie mają mocy zniszczyć naszego chrześcijaństwa. I to wydaje się adekwatna odpowiedź na tak okrutną dewastację materii – ożywienie chrześcijańskiego ducha.
Czytaj także:
Domowa recepta na terroryzm – dla każdego z nas!

Tags:
Filipinyterroryzm
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail