Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Filipiny zakazują wieszania różańców w samochodach

Prier ou conduire : aux Philippines, il faut choisir

Ted ALJIBE / AFP

Dk. Greg Kandra - 27.05.17

Filipińczycy od piątku 26 maja br. nie mogą wieszać różańców i symboli religijnych na deskach rozdzielczych swoich samochodów.

Legislatorzy argumentują to względami bezpieczeństwa, jednak zakaz wywołał oburzenie środowisk kościelnych.

Jak podaje AFP, obowiązuje on od piątku, 26 maja 2017 roku i jest częścią szerszego prawa, które ma wyeliminować czynniki powodujące rozproszenie u kierowców.

Aileen Lizada, rzeczniczka filipińskiej agencji odpowiadającej za transport w rozmowie z AFP wyjaśniała, że nowe regulacje zawierają zakaz m.in. wysyłania SMS-ów, nakładania makijażu, jedzenia czy picia podczas jazdy.

Jednak brak zgody na wieszanie symboli religijnych czy błyskotek, które Filipińczycy szczególnie chętnie wieszają na lusterkach, wywołało najwięcej kontrowersji.

Blisko 80 proc. Filipińczyków spośród wszystkich 100 mln obywateli to katolicy. Wyznanie jest spuścizną po hiszpańskiej kolonizacji, która zakończyła się w 1898 roku. Religijne symbole w pojazdach postrzegane są przez wielu jako coś, co gwarantuje Bożą ochronę podczas jazdy.

– To jest reakcja przesadna, niewrażliwa i brakuje w niej zdrowego rozsądku – powiedział w poniedziałek ks. Jerome Secillano, sekretarz wykonawczy ds. publicznych Konferencji Biskupów Katolickich na Filipinach.

Nie słyszałem o niepokojącym wzroście liczby wypadków drogowych wywołanych zwisającymi różańcami i rozpraszającymi figurkami św. Krzysztofa. A Wy?
Czytaj także:
Atak ISIS na Filipinach: przynajmniej 21 zabitych, katolicki ksiądz i wierni porwani

Artykuł pojawił się w angielskiej edycji portalu Aleteia

Tags:
Filipinyróżaniec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail