Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Nowy prezydent Korei Południowej katolikiem

web3-south-korea-president-moon-jae-in-ap-east-news

AP/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.05.17

Modlimy się, aby nowy prezydent stał się wielkim przywódcą, który doprowadzi do pełnego pokoju na Półwyspie Koreańskim i do rozwoju narodu koreańskiego – tak południowokoreańscy biskupi katoliccy gratulowali nowemu szefowi państwa – Moon Jae-inowi.

Wygrał on przedterminowe wybory prezydenckie, które odbyły się 9 maja, uzyskując 41,1 proc. ważnych głosów. Został on 12. z kolei głową Republiki Korei na miejsce Park Geun-hye – pierwszej w historii Korei kobiety na tym stanowisku, usuniętej z niego 10 marca br.

Trudne chwile

W depeszy gratulacyjnej, przesłanej w imieniu całego episkopatu południowokoreańskiego, jego przewodniczący abp Hyginus Kim Hee-jung przypomniał „trudne chwile ubiegłego roku”, związane m.in. z postawieniem pani prezydent w stan oskarżenia a następnie pozbawieniem jej tego urzędu i rozpisaniem wcześniejszych wyborów.

Metropolita Kwangdżu napisał:

Obecnie naród koreański wybrał nowego prezydenta. Potrzebujemy lidera, który pójdzie drogą prawdziwego pokoju i sprawiedliwości, dowartościowując te zasady również w chwilach napięć.

Zapewnił, że biskupi modlą się, aby „nowy prezydent stał się wielkim przywódcą, który doprowadzi do osiągnięcia pełnego pokoju na Półwyspie Koreańskim i do rozwoju narodu koreańskiego, zakorzeniając głęboko demokrację na naszej ziemi”.
Czytaj także:
5 wybitnych naukowców, o których mogłeś nie wiedzieć, że byli katolikami

Przesłanie episkopatu wyraża również życzenie, aby nowy szef państwa – który 10 bm. złożył ślubowanie i oficjalnie objął swe stanowisko – „kierował narodem zgodnie z duchem konstytucji kraju, w której także słabi członkowie społeczeństwa mogą cieszyć się godnością ludzką”. „Jest to naród, w którym wszyscy mogą wyrażać swe poglądy otwarcie, bez ograniczeń wolności myśli i sumienia, w którym regiony rozwijają się zgodnie z zasadami równości i równowagi, w którym osoby mogą uczestniczyć w urzędach państwowych bez dyskryminacji regionalnej” – przypomnieli biskupi.

Współistnienie dwóch Korei

Ponadto wezwali nowego prezydenta, aby przedstawił swoją wizję i filozofię rządu, „działając na rzecz współistnienia Korei Południowej i Północnej oraz pracując dla pokoju wśród Koreańczyków i pojednania między obu Koreami”. Konferencja biskupia życzyła Moonowi, aby działał jako „sługa narodu tak, aby we wszystkich obywatelach umacniało się poczucie jedności narodowej i aby zbliżył się ten dzień, w którym będą ze sobą rywalizować prawo ze sprawiedliwością niczym gwałtowna burza”.

Kim jest nowy prezydent?

Nowy prezydent Korei Moon Jae-in urodził się 24 stycznia 1953 jako pierwsze z pięciorga dzieci Moon Yong-hyunga – uciekiniera z Korei Północnej. Z zawodu jest prawnikiem i jeszcze jako student angażował się w obronę praw człowieka. Już w 2012 roku wziął udział w wyborach prezydenckich z ramienia Zjednoczonej Partii Demokratycznej, ale przegrał je na rzecz Park Geun-hye, po której obecnie objął najwyższy urząd w państwie.

Ma dwoje dzieci. Jest drugim katolikiem (na chrzcie otrzymał imię Tymoteusz) na tym stanowisku, po prezydencie Kim Dae-jungu (1924-2009), który pełnił ten urząd w latach 1998-2003.
Czytaj także:
Dlaczego emocjonujemy się, gdy słyszymy o sławnych katolikach?

Źródło: KAI, og

Tags:
katolik
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail