Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Czy w Biblii przewidziano wojnę w Syrii?

war-2545307_1920

pixabay.com

Tomasz Reczko - 10.05.17

W internecie krąży fragment Pisma Świętego, który według niektórych odnosi się do obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

O Syrii mówi się dużo, choć w kwestii rozwiązania konfliktu zdaje się dziać niewiele. Tym bardziej niepokojące staje się widmo starcia trzech mocarstw, które wspierają opozycyjne strony działań wojennych: Rosji, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Mimo przeniesienia uwagi światowej opinii publicznej w kierunku Półwyspu Koreańskiego w dalszym ciągu wielu pyta o to, czy wojna na Bliskim Wschodzie nie przerodzi się w kolejną wojnę światową.

Tym bardziej emocjonują doniesienia o profetycznych odniesieniach biblijnych do wojny w Syrii. Chodzi dokładnie o ten fragment Pisma:

1 Wyrok na Damaszek: Oto Damaszek przestanie być miastem, stanie się stosem gruzów. 2 Na zawsze opuszczone jego miasta będą pastwiskiem dla trzód, które się [tam] pokładą, i nikt ich nie spłoszy. 3 Odbiorą warownię Efraimowi, a królestwo Damaszkowi. Z resztą zaś Aramu stanie się tak, jak z chlubą synów Izraela – wyrocznia Pana Zastępów. (Iz 17, 1-3)

Odniesieniem do syryjskiego terytorium jest nie tylko wspomniany Damaszek, ale także Aram, który był biblijnym określeniem terenów między rzekami Eufrat a Tygrys (lub Eufrat i Orontes), obejmujących także teren dzisiejszej Syrii.
Czytaj także:
Przejmujące świadectwo Polki z oblężonego Aleppo

Fragment ten stał się jednak popularny w sieci z powodu hiszpańskiego tłumaczenia Pisma Świętego (TLA – Traducción en lenguaje actual), gdzie padają bardziej konkretne sformułowania:

Todo el reino de Siria dejará de existir,al igual que la ciudad de Damasco; (Iz 17, 3a) Całe królestwo Syrii przestanie istnieć, tak jak miasto Damaszek;

Czy faktycznie jest to proroctwo obecnej wojny w Syrii?

Nie czekając na komentarz biblisty postanowiłem sprawdzić to na własną rękę. Wystarczy kilka chwil w Google i przeczytanie… przypisów w Piśmie Świętym.

Okazuje się, że ten fragment w księdze Izajasza odnosi się do wojny syro-efraimskiej, która opisana była także w 2 Księdze Królewskiej:

Król asyryjski wysłuchał go. Wyruszył król asyryjski przeciwko Damaszkowi i zajął go, a mieszkańców zabrał w niewolę do Kir. Resina zaś kazał zabić. (2 Krl 16,9)

Czytając same przypisy w Biblii Tysiąclecia można dowiedzieć się, że chodzi tu o zburzenie Damaszku przez Asyryjczyków w 732 roku.

Niezależnie od tego, czy w Piśmie Świętym faktycznie można znaleźć proroctwa odnośnie obecnych wydarzeń w Syrii, czy też nie, zamiast szukać sensacji polecam poświęcić ten czas na modlitwę. #PrayForSyria


OJCIEC PIO

Czytaj także:
Koniec świata już blisko? 12 zapowiedzi Apokalipsy

Tags:
bibliaciekawostkisyriawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail