Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Kawa wydłuża życie! To już potwierdzone naukowo

WEB3-COFFEE-LATTE-MUG-CUP-HEART-DESIGN-HAND-HOLDING-DRINK-Flickr-CC

Linh Nguyen | Flickr CC

Calah Alexander - 09.05.17

By przedłużyć swoje życie musisz pić ją, drogi kawoszu, tak jak lubisz. Czyli po kilka filiżanek dziennie.

Przez lata lekarze patrzyli krzywo na nas kawoszy, ostrzegali nas jak niebezpieczna jest kofeina dla naszego serca, głowy i jelit. Błagali nas, byśmy całkowicie rzucili kawę lub przynajmniej ograniczyli ją do jednej filiżanki dziennie. Ale czy słuchaliśmy? Nie. I co mamy, by móc to udowodnić?

la suite aprés cette publicité

la suite aprés cette publicité

Naprawdę dobre zdrowie

Słuchajcie kawiarze. Oto dzień naszej rehabilitacji! Okazuje się, że przez cały czas mieliśmy rację – to właśnie bez kawy byśmy umarli!

la suite aprés cette publicitéCzytaj także:
Lubisz kawę? Podziękuj papieżowi Klemensowi VIII, który ją „ochrzcił”

Badania na całym świecie potwierdzają, że picie kawy trzyma nas przy życiu… Ale nie działa, jeśli pijemy ją z umiarem. Naukowcy z Harvardu stwierdzili, że istnieje związek między piciem właśnie niewielkich ilości kawy a zgonami spowodowanymi chorobami serca. Aby uzyskać korzyści zdrowotne związane z kawą, trzeba ją pić na całego.

la suite aprés cette publicité

Picie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie wydłuża życie, o 15% zmniejszając prawdopodobieństwo wcześniejszego zgonu, o 21% ryzyko zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu i o 12% ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Trzy filiżanki espresso

Trzy filiżanki włoskiego espresso dziennie zmniejszają ryzyko raka prostaty o połowę. A wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „British Medical Journal” wskazują, że kawa pomaga zapobiegać zatykaniu się tętnic.

la suite aprés cette publicité

Jeśli chodzi o mózg, kawa nie tylko pobudza. Ma właściwości neuroprotekcyjne, a jej regularne picie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera – ale aby uzyskać pełną, 20-procentową redukcję ryzyka, trzeba wypijać co najmniej trzy filiżanki dziennie.

la suite aprés cette publicité

Picie od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie jest szczególnie korzystne dla kobiet, ponieważ zmniejsza ryzyko depresji o 15%. Obniża również ryzyko raka endometrium o 22%.
Czytaj także:
Kawa z kiosku na przystanku dla zmarzniętych. Za darmo

Jednak korzyści z picia kawy to nie tylko ochrona i zapobieganie. Badanie przeprowadzone w Niemczech w roku 2012 wykazało, że picie kawy trzy razy na dobę pomogło pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia po operacji jelit. A kiedy następnym razem będą was ostrzegać, że ​​od kawy tworzy się osad na zębach, nie wierzcie w to. Brazylijscy naukowcy odkryli, że kawa rozkłada bakterie powodujące powstanie płytki nazębnej i może zapobiegać lub spowalniać próchnicę zębów.

A dla wszystkich mam, które to przeczytają, badania w mojej kuchni dziś rano wykazały, że dwie filiżanki kawy jedna po drugiej poprawiły mój poziom szczęścia o 100%. Zaś mali badacze potwierdzili, że po kawie „jesteś o wiele bardziej uśmiechnięta, mamo”.

la suite aprés cette publicité

Więc wyciągnijcie największy kubek jaki macie i pijcie, bo kawa to prawie na pewno jedyny powód, że wciąż żyjecie. Na zdrowie!

Tags:
badanianaukazdrowie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail