Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

7 myśli Edyty Stein dla każdej kobiety

Edyta Stein

fot. Towarzystwo im. Edyty Stein

Michael Rennier - 06.05.17

Choć Edyta Stein teksty skierowane do kobiet pisała przed II wojną światową, to jej poglądy nadal mogą inspirować kobiety żyjące w XXI wieku.

Edyta Stein zawsze była bardzo ambitna. Urodzona w Niemczech w 1891 r., potem znana jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, Stein mogła prowadzić ciche i ukryte życie – kobiety w tamtych czasach miały znacznie mniej miejsca w przestrzeni społecznej niż mężczyźni.

Ona jednak postanowiła utorować nową ścieżkę i podążyć za prawdziwym powołaniem, które doprowadziło ją najpierw do renomowanych studiów filozoficznych w Getyndze, potem do nauczania w szkole, konwersji na katolicyzm i w końcu do wstąpienia do zakonu karmelitanek.

Fascynujące życie Stein zostało szybko przerwane w niemieckim obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej. Jednak wcześniej – na szczęście – sporo pisała i publikowała na temat kobiet i ich powołania. Z dużą wnikliwością dociekała tego, co znaczy być kobietą we współczesnym świecie.

Jej szczególna odmiana feminizmu jest oryginalna, pokrzepiająca i zawiera mądrość, z której mogą korzystać także dzisiejsze kobiety. Nie jest łatwo ją sklasyfikować – tak samo ona nie oczekiwała, że inne kobiety dopasują się do konkretnych etykiet. Wyjaśniała za to wyjątkowy i niezastąpiony dar ich istnienia na tym świecie.

W poniższej galerii znajdziecie małą próbkę tego, co Edyta chciała przekazać kobietom:

*Wspomniane w artykule teksty Edyty Stein można znaleźć w zbiorze „Kobieta. Pytania i refleksje”, przeł. Wiesław Szymona OP, Kraków 2015.
Czytaj także:
10 cech osobowości, które czynią kobietę naprawdę piękną
Czytaj także:
5 rzeczy, których każdy z nas może nauczyć się od mistyków
Czytaj także:
Zapytałam zakonnice o sens życia. Odpowiedzi są niesamowite!

Tags:
Edyta Steinkobietyświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail