Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Asia Bibi: Jezu, wybacz moim oprawcom!

Joanna Bątkiewicz-Brożek - 19.04.17

Uwięziona od 2009 roku Pakistanka – za publiczne świadectwo o Jezusie Chrystusie – przekazała dwie modlitwy napisane w więzieniu.

Oto poruszająca modlitwa, którą Asia Bibi odmówiła w Wielkanoc w więzieniu Multan:

la suite aprés cette publicité
„Jezu Chryste, proszę Cię byś zwrócił mi wolność. Ty, który pokonałeś śmierć, Zmartwychwstały, pozwól by także Twoja córka Asia powstała z Tobą. Rozerwij moje kajdany, spraw by moje serce mogło unieść się ponad tymi kratami i trwaj przy mnie, bym mogła być razem z moimi bliskimi i bym pozostała zawsze w ścisłej z Tobą relacji. Nie opuszczaj mnie w chwili mojego lęku, nie pozbawiaj mnie Twojej obecności. Ty, który zniosłeś tortury i cierpiałeś na krzyżu, ulżyj mi w moim bólu. Przytul mnie mocno Panie Jezu”.

Tak modliła się w Wielkanoc Asia Bibi, Pakistanka skazana na śmierć i więziona od ponad siedmiu lat za rzekome bluźnierstwo i obrazę Mahometa oraz za publiczne przyznanie się do Jezusa. Jej modlitwę spisał i przekazał włoskiemu portalowi Vatican Insider opiekun Asii i jej rodziny Joseph Nadeem. Oto dalszy ciąg:

la suite aprés cette publicité
„W dzień Twojego zmartwychwstania, o Jezu, chcę się modlić za moich prześladowców, za tych wszystkich, którzy mnie skrzywdzili. Proszę Cię za nich, proszę byś wybaczył im zło jakie mi wyrządzili. Proszę Cię, Panie, byś odsunął wszelkie przeszkody, bym mogła odzyskać wolność. Proszę byś ochraniał mnie i moją rodzinę. Proszę Ojca Świętego Franciszka, by wspomniał mnie w swoich modlitwach”.

„Trudno było ze spokojem słuchać tych słów” – mówi Nadeem w rozmowie z Vatican Insider. W Wielki Czwartek opiekun rodziny Bibi razem z mężem Asii, Ashiqiem przeżywali Paschę w więzieniu Multan. Z informacji przekazanych watykańskiemu portalowi wynika, że Asia bardzo przeżywała tegoroczne święta Zmartwychwstania, a szczególnie Wielki Czwartek i wspomnienie Ostatniej Wieczerzy. Długo się modliła. „To była wizyta pełna emocji – opowiada Joseph Nadeem. – Za każdym razem, kiedy ją odwiedzamy, jesteśmy zarazem szczęśliwi, ale i rozdarci bólem, że musimy zostawić ją w jej celi”.

la suite aprés cette publicité

Skazana

Przypomnijmy, że Asia Bibi od 2009 roku jest zamknięta w wilgotnym, pozbawionym światła pomieszczeniu. Od tamtego czasu nie widziała się z piątką swoich dzieci. Jej tragiczna historia zaczęła się w upalny czerwcowy dzień, kiedy to próbowała zaczerpnąć wody z należącej do muzułmanek studni. Wdała się w dyskusję z nimi.

la suite aprés cette publicité

„Jezus umarł na krzyżu za grzechy ludzi. A co zrobił dla ludzi Mahomet?” – za to zdanie kobiety obrzuciły ją kamieniami, brutalnie przetransportowano Asię na posterunek policji, a potem wtrącono do więzienia za rzekome bluźnierstwo. 7 listopada 2010 r. sąd skazał ją na karę śmierci przez powieszenie i grzywnę równą 2,5-rocznym zarobkom robotnika.

Od tego czasu Asia Bibi czeka na wykonanie wyroku śmierci. W jej obronie stanęli dotąd muzułmański gubernator Pendżabu Salman Tasser oraz chrześcijański minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti. Obaj zginęli z rąk islamskich fanatyków. Islamiści wyznaczyli też wysoką nagrodę za głowę Bibi, dlatego też kobieta jest odizolowana w więzieniu, sama sobie gotuje w obawie przed otruciem.

Jakie są szanse Asii Bibi?

W 2014 roku trybunał apelacyjny w Lahaurze ponownie rozpatrzył sprawę i potwierdził wydany w 2010 roku wyrok śmierci. Ówczesny adwokat Asii, Naeem Shakir zapowiedział odwołanie do Sądu Najwyższego.

la suite aprés cette publicité

Nadeem, szef Reinassance Education Foundation w Lahaurze miał nadzieję, że sprawa ruszy jeszcze przed Wielkanocą. Sytuacja polityczna w Pakistanie sprzyjała sprawie Bibi. Na tzw. topie są teraz sprawy wewnętrzne, afery korupcyjne, walka z terroryzmem czy kwestie relacji z Afganistanem i Indiami. Toczy się tam nieustanny bój o prawo dotyczące bluźnierstwa.

la suite aprés cette publicité

Obecny premier Pakistanu, Nawaz Sharif wysyła jednak sprzeczne sygnały. Z jednej strony nakazał walkę z wszystkimi sieciami społecznościowymi w Pakistanie (łącznie z Twitterem i Facebookiem), które opublikują materiały bluźniercze i grozi im karami. Z drugiej strony premier obiecał ukrócenie działań osób, które nadużywają prawa o bluźnierstwie. Mówi też, że każda mniejszość religijna w Pakistanie „powinna mieć własne prawa” i że Pakistan to „kraj równości”, a on sam „jest premierem nie tylko muzułmanów” (za Vatican Insiderem). Tymczasem niedawno brutalnie zamordowano tam publicznie muzułmańskiego studenta dziennikarstwa. Mashal Khan został oskarżony przez kolegów o bluźnierstwo.

Jakie są szanse Asii Bibi w tym kontekście? Jej obecny prawnik, Saiful Malook planuje wskazać, że śledztwo toczyło się niezgodnie z przepisami, chce zawalczyć o prawo do skorzystania z łaski prezydenckiej oraz powołać się na art. 295 punkty b i c Kodeksu Karnego dotyczącego prawa o bluźnierstwie, gdzie dopuszcza ono możliwość wybaczenia takiego czynu. Czy to przyniesie skutek?

Władze Pakistanu są głuche nawet na ciągłe apele Watykanu: o uwolnienie Asii apelował najpierw Benedykt XVI, teraz Franciszek.

la suite aprés cette publicitéCzytaj także:
„Jezu, ulituj się nade mną” – tak modli się w więzieniu w Wielkim Poście Asia Bibi

Tags:
Asia BibichrześcijaństwoPakistanprześladowania
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail